Masło shea i jego właściwości

Masło shea to jeden z najpopularniejszych komponentów kosmetyków nawilżających. Znajdziemy je w balsamach, masłach do ciała, odżywkach do włosów, a także w czystej postaci. Jak stosować masło shea? Jakie są jego właściwości i czy warto sięgnąć po czyste masło shea, a może raczej po kosmetyki, które je zawierają?

Kilka słów o maśle shea

Gęste, trudne do rozsmarowania – takie właśnie jest masło shea. To olej, który pozyskiwany jest z nasion afrykańskiego drzewa (Masłosz Parka). Substancja ta ma w temperaturze pokojowej postać stałą – jest jasnym, twardym i trudnym do rozsmarowania specyfikiem, który po ogrzaniu (na przykład w dłoni) przechodzi w postać płynną, oleistą.

  • Naturalne masło shea nie ma bardzo wyraźnego aromatu, nie pachnie tak intensywnie, jak niektóre inne tłuszcze naturalnego pochodzenia (na przykład olej kokosowy). Jeśli masło nie było poddane procesowi rafinacji, może pachnieć lekko orzechowo, a jeśli jest to produkt rafinowany, to może być nawet całkowicie bezwonny.
  • Czyste i naturalne masło shea jest bardzo gęste i trudne w bezpośrednim stosowaniu (dość ciężko jest je wydobyć z opakowania), ale po ogrzaniu w dłoni staje się płynne i o wiele łatwiej się nim posłużyć.
  • Masło shea może być stosowane samo w sobie, bezpośrednio na skórę, ale może też być składnikiem złożonych preparatów pielęgnacyjnych.

Właściwości masła shea

Masło shea nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym oraz wśród zwolenników naturalnej pielęgnacji. Swoją popularność zawdzięcza bogatemu działaniu:

  • Regenerującemu – masło shea świetnie odżywia skórę i przyspiesza jej regenerację oraz gojenie.
  • Przeciwstarzeniowemu – masło shea zawiera witaminy A oraz E, które są naturalnymi antyoksydantami.
  • Ochronnemu – masło shea zabezpiecza skórę przed wysuszaniem się i podrażnieniami.
  • Nawilżającemu – masło shea wspaniale nawilża i natłuszcza skórę.

Masło shea posiada wiele różnorodnych cech i właściwości, ale jedną z najważniejszych kwestii jest to, że jest to produkt naturalny, bezpieczny dla dzieci, alergików i kobiet w ciąży. To kosmetyk niemal w pełni uniwersalny, który sprawdza się w pielęgnacji skóry całego ciała, twarzy, a nawet włosów.

Jak stosować masło shea?

Masło shea można stosować na różne sposoby, ale najważniejszą kwestią jest zdecydowanie się na jedno z dwóch rozwiązań:

  1. Stosowanie masła shea w formie czystej – to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, gdyż sięgamy po produkt jednoskładnikowy, naturalny, bezpieczny dla skóry i zdrowia, hipoalergiczny i o bardzo bogatych właściwościach. Mankamentem takiego rozwiązania jest, oczywiście, trudna konsystencja masła shea oraz fakt, że czyste masło shea jest dość tłuste, a nie każdy potrzebuje aż tak silnego nawilżenia i natłuszczenia. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie masła shea w tej postaci punktowo i w razie potrzeby – na przykład na suche skórki, łokcie, pięty. Czyste masło shea można też stosować do domowych preparatów, jak peelingi, maski i kompozycje olejowe do olejowania włosów.
  2. Stosowanie kosmetyków z zawartością masła shea – to również dobre rozwiązanie, choć należy zwrócić uwagę na to, z czym połączono masło shea w preparacie i jak duża jest jego procentowa zawartość w produkcie. Śladowe ilości masła shea na niewiele się zdadzą, dlatego najlepiej wybierać kosmetyki, w których masło shea jest na początku lub niemal na samym początku listy składników.

Stosowanie masła shea, jak również gotowych kosmetyków z tym komponentem jest wskazane nie tylko w przypadku suchej i bardzo suchej skóry. To jeden z najbardziej uniwersalnych składników kosmetycznych, który może być używany zarówno przez osoby o skórze przesuszonej, podrażnionej i atopowej, jak również przez tych, którzy mają tłustą skórę. Warto sięgnąć po masło shea również z czystej ciekawości, by przekonać się na własnej skórze, dlaczego zyskało tak dużą popularność w pielęgnacji skóry, włosów i cery.