NIACYNAMID

Niacynamid czyli witamina B3 jest coraz bardziej docenianym składnikiem aktywnym w kosmetykach, w pielęgnacji domowej jak i w gabinetach kosmetologicznych. Występuje też pod nazwą witaminy PP lub niacyny. Może być stosowany praktycznie do każdego rodzaju skóry, ponieważ ma zastosowanie w wielu problemach skórnych i jest bezpiecznym składnikiem. Niacynamid jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Znany jest ze zmniejszania wydzielania sebum ze względu na swoje działanie seboregulujące. Będzie działał na skórę z rozszerzonymi porami, z zaskórnikami a zarazem w odpowiednim stężeniu nadaje się także dla skór suchych.  Niacynamid zadba o odpowiednie nawilżenie nie tylko skóry suchej, ale także będzie ukojeniem dla skóry odwodnionej. Skóra odwodniona może dotyczyć każdego typu skóry, czyli nie tylko suchej, ale też tłustej lub mieszanej. Skóra odwodniona charakteryzuje się nieprawidłowym bądź nadmiernym łuszczeniem i zaczerwienieniem oraz uczuciem ciągłego podrażnienia i ściągania. Dlatego niacynamid ma zastosowanie w łagodzeniu skóry odwodnionej, wrażliwej i podrażnionej.

Składnik ten posiada także właściwości rozjaśniające, więc sprawdzi się w terapiach kosmetologicznych zwalczających przebarwienia skóry, poprzez hamowanie wytwarzania melaniny czyli pigmentu skóry. Niacynamid ma właściwości przeciwzapalne, będzie więc łagodził zmiany na skórze trądzikowej. W związku z tym że jest przeciwzapalny, będzie działał regenerująco na skórę z bliznami, w szczególności z bliznami potrądzikowymi. Dzięki swojemu działaniu kojącemu, łagodzi zaczerwienienia na skórze, więc będzie też odpowiednim składnikiem dla skóry naczyniowej, z widocznymi teleangiektazjami( naczynkami) i powracającym rumieniem na policzkach.

Witamina B3 jest składnikiem przeciwzmarszczkowym, poprawia ukrwienie skóry, ma ogromne znaczenie w terapiach antystarzeniowych, ponieważ stymulując produkcje elementów barierowych skóry czyli ceramidów. Jest ważnym składnikiem dla skór dojrzałych, dla skór z oznakami starzenia jak i wspomnianych wcześniej skór odwodnionych, które mają zaburzoną barierę ochronną skóry. Ceramidy czyli naturalne składniki lipidowe wypełniają przestrzenie międzykomórkowe warstwy rogowej naskórka, zwiększając przy tym odporność skóry na czynniki zewnętrzne czyli wiatr, mróz, promieniowanie UV lub zanieczyszczenia. A ilość ceramidów maleje wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest stymulujące działanie niacynamidu na ich syntezę. W terapii antystarzeniowej znaczenie ma ochrona przed promieniowaniem a niacynamid dodatkowo wspomaga ochronę przed wolnymi rodnikami, dlatego często jest dodatkiem do kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym.

Kolejną zaletą niacynamidu jest hamowanie transepidermalnej utraty wody – czyli ilości wody utraconej przez naskórek w wyniku procesu parowania, na które narażone są osoby z egzemą czyli z ostrym bądź przewlekłym stanem zapalnym skóry, tyczy się to osób z m.in AZS (atopowe zapalenie skóry), osoby z łuszczycą. Natomiast osoby przebywające na co dzień w pomieszczeniach klimatyzowanych narażone są na zaburzenia ochronne skóry, dlatego zadaniem niacynamidu jest wzmacnianie funkcji ochronnych skóry.

Tak więc niacynamid ma wiele cennych właściwości i zastosowań dla skóry. Ze względu na szerokie działanie sprawdzi się w pielęgnacji domowej bez względu na jej rodzaj.

 

Aleksandra Hinc
Kosmetolog i masażystka z 9 letnim doświadczeniem.
Specjalizuje się w zabiegach na twarz i zajmuje się masażem ciała i endermologią
Absolwentka Collegium Cosmeticum LNE