Mikronakłuwanie to zabieg który jest bardzo popularny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wykorzystywany jest w zwalczaniu przebarwień skóry, ujednolicenia jej kolorytu. Zabieg ten rozświetla skórę, ogranicza wydzielanie sebum, poprawia gęstość skóry, niweluje drobne zmarszczki i przede wszystkim pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jest odpowiednią terapią w zwalczaniu blizn i rozstępów oraz wspomaga walkę z cellulitem.
Mechanizmem mikronakłuwania jest wywołanie stanu zapalnego poprzez uraz polegający na kontrolowanym, mechanicznym uszkodzeniu skóry. Proces ten wymusza na skórze naturalne procesy gojenia, regeneracji i odnowę tkanki.
W zabiegu możemy użyć dermo/mezo rollery ( mikroigiełki na wałku) lub pen ( mikropen, dermapen, mezopen, igiełki umieszczone w kardridżu na urządzeniu przypominającym długopis). Głębokość nakłuwania zależna jest od głębokości igieł zaczyna się od 0,25mm. Im większa głębokość tym większe krwawienie a zarazem lepsza regeneracja skóry. W zabiegu używane jest znieczulenie w maści w celu zmniejszenia dyskomfortu a czas zabiegu czas to około 10- 20 min w zależności od głębokości nakłuć i intensywności zabiegu, a także metod łączonych.
W mezoterapii mikroigłowej używamy także koktajli, ampułek z składnikami aktywnymi takimi ja: kwas hialuronowy, witamina A, C i E, arbutyna, aloes.
Mikronakłuwanie pobudza skórę do zwiększenie przepuszczalności składników aktywnych w używanych preparatach poprzez wytwarzane mikrokanaliki, które przez jakiś czas są otwarte i pochłaniają substancje . W trakcie zabiegu powstają mikrouszkodzenia i zostają aktywowane podziały komórkowe, które wpływają na remodeling – przebudowę skóry oraz powstają nowe włókna kolagenowe.
Ilość zabiegów zależna jest od stanu skóry i od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Powtarzamy go w zależności od problemu skóry co 2 tygodnie lub co miesiąc. Zabieg możemy powtarzać w serii lub jednorazowo dla ogólnej poprawy skóry. Możemy go łączyć z mikrodermabrazją i peelingami chemicznymi dla zwiększenia efektów. Po zabiegu występuje zaczerwienienie, utrzymujące się od kilku godzin do kilku dni. Może też wystąpić złuszczanie.
Przeciwwskazania do zabiegu to ciąża, laktacja, choroby nowotworowe, aktywny trądzik.
Wskazania do zabiegu to utrata jędrności, zmarszczki, suchość skóry, nadmierne wydzielanie sebum, przebarwienia, blizny, rozstępy.