Stopy niosą nas przez całe życie, są fundamentem ciała codziennie wykonują ogromna pracę. Narażone są na wiele czynników tych wrodzonych, ale i nabytych.

Tylko odpowiednia pielęgnacja, wizyty w specjalistycznym gabinecie spowodują, że stopy będą zdrowe i piękne. W przypadku wystąpienia uciążliwych zmian często niezbędna jest pomoc i dobór odpowiedniego zabiegu.

Dla zachowania zdrowych stóp ważne są nie tylko sposoby pielęgnacji przy pomocy ogólnodostępnych preparatów, w tym prawidłowe obcinanie paznokci, ale także wrodzone deformacje.

Kiedy wizyta w salonie kosmetycznym jest niewystarczająca? Kiedy zgłosić się do podologa i czym dokładnie się zajmuje?

 

1. Diagnostyka – najważniejszy pierwszy element zdrowej stopy

Prawidłowe rozpoznanie problemu decyduje o późniejszym doborze terapii, dlatego jest tak ważne.

Obejmuje ona nie tylko oględziny skóry stopy, ale także analizę postawy i chodu.

Każda nieprawidłowość w obrębie paznokcia: kolor, grubość, kształt mogą świadczyć o defekcie i jego odpowiednia diagnoza jest podstawą do skutecznego leczenia.

Ważne są przestrzenie międzypalcowe wszelkie występujące maceracje i zmiany w tym obrębie mogą zostać skutecznie zniwelowane i wyleczone. Dobór odpowiednich preparatów i terapii stanowi bazę do usunięcia uporczywych schorzeń.

 

2. Najczęstsze dolegliwości stóp

Schorzenia i zmiany, jakie dotykają stopy często wymagają opieki specjalisty podologa. Podstawą w stworzeniu odpowiednio dobranej terapii jest wiedza oraz umiejętności jej dobrego wykorzystania.

 

Pękające piety

Jest to nadmierne rogowacenie naskórka powodujące zaburzenia w naturalnym procesie złuszczania. Zmiana powstaje na skutek reakcji obronnej na czynniki zewnętrzne.

Predyspozycje dziedziczne, stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji z użyciem substancji silnie żrących kwasów powodują suchość stopy i pęknięcia. Przyczyn tego problemu możemy upatrywać także w zmianach wrodzonych, chorobach układu krążenia, źle dobranego obuwia, barku witamin w organizmie czy zaburzeniach hormonalnych.

Zaniedbanie tego problem może prowadzić do poważnych schorzeń.

 

Hiperkeratozy – Modzele i nagniotki

Przyczyn jest wiele możemy do nich zaliczyć długotrwały ucisk, deformacja układu kostnego.

Często odczuwalne, jako ból i pieczenie podczas chodzenia.

Podolog wykonuje serie zabiegów około leczniczych. W gabinecie zmiany takie są usuwane za pomocą specjalistycznych narzędzi podologicznych takich jak: skalpel, dłuta, cęgi, frezarka z zastosowaniem odpowiednich technik.

Kluczem do powodzenia terapii jest wiedza na temat danego problemu i umiejętność jej wykorzystania.

Nieprawidłowe ścięcie zmiany może powodować podwojenie problemu z nadmiernie nadbudowanym naskórkiem w bardzo szybkim tempie.

Zbyt długie ścieranie frezarką może spowodować oparzenia i nadmierną stymulacje komórek. Potrzebna jest wiedza, do jakiego poziomu powinien zostać usunięty naskórek i jaką techniką powinien zostać wykonany zabieg. Często użycie skalpela jest w tym momencie niezbędne, aby prawidłowo wykonać działania mające na celu skuteczną pomoc.

Fałszywe antidotum

Skarpetki złuszczające stanowią często „pomoc” w domowym zaciszu. Jednak należy pamiętać, że nie wiemy dokładnie, jakie stężenia kwasów zostały użyte do zabiegu i możemy zrobić więcej szkody. Stosując taką metodę możemy doprowadzić do nadmiernego złuszczenia a co za tym idzie oparzenia i powstania rany. Dodatkowo nie każda osoba może poddać się tej metodzie ze względu na stan zdrowia.

Należy pamiętać, aby nie usuwać samemu ognisk hiperkeratoz za pomocą dostępnych środków gdyż powodują one nadmierna maceracje i często prowadzą do pogłębienia problemu.

Kiedy do zrogowaceń dochodzi w skutek deformacji stóp problem ten będzie nawracał. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty podologa, który wykona profesjonalną wkładkę ortopedyczna przywracając naturalne ustawienie stopy,

Problemy wrastających paznokci to bardzo częsty kłopot, z jakim przychodzą pacjenci. Na rynku istnieje wiele metod na rozwiązania deformacji: tamponowanie, założenie klamry, odpowiednie podcięcie paznokcia.

Wszystko zależy od skali problemu wizyta w gabinecie często nie jest jednorazowym zabiegiem tylko terapią. Jednak w przypadku zaniedbanych zmian trwających długi okres czasu jest to jedyna metoda i droga do uzyskania zdrowia.

 

3. Podologia – czym się zajmuje?

„Lekarz” stóp – podolog posiada specjalistyczną wiedzę na temat chorób kończyn dolnych włączając w to wiele dziedzin z zakresu nauk medycznych: ortopedii czy diabetologii.

Wszystko zaczyna się od prawidłowej diagnozy, która opiera się na analizie całej postawy pacjenta pozwalając wychwycić deformacje. Przeprowadzenie wnikliwej konsultacji jest niezbędne do ustalenia konkretnej serii zabiegów.

Wyspecjalizowany podolog w swojej pracy używa wielu narzędzi, które mogą posłużyć do wyleczenia wielu uciążliwych zmian. Skalpel, dłuta podologiczne, sondy, specjalistyczne opatrunki a nawet dopasowanie wkładek korygujących chód.

Posiada wiedzę z zakresu nie tylko preparatów leczniczych, ale także z zakresu stosowania specjalistycznych opatrunków czy ortez.

 

Jak stać się specjalista/ekspertem?

Każdy marzy o tym, aby być specjalista w swojej dziedzinie jak się nim stać?.

Jedną z dróg jest posiadanie umiejętności i dobrej obszernej wiedzy. Mając takie zasoby stajemy się ekspertami. Znajomość procesów, jakie zachodzą w skórze, budowa stopy i pokrewnych z nią dziedzin wymaga ciągłego doszkalania się, dzięki temu dostajemy narzędzia do budowania wizerunku specjalisty wśród klientów. Kiedy napotkamy uciążliwe zmiany w obrębie stopy będziemy w stanie pomóc udzielić rad i zaproponować właściwie dobraną terapię.

Już dziś można podjąć takie kroki uczestnicząc w bardzo ciekawym i zasobnym w dobrą wiedzę Seminarium Podologicznym – Pedicure specjalistyczny z elementami podologii, Trudne przypadki, które odbędzie się 1 marca 2020 r. w Warszawie. Seminarium skierowane jest do właścicieli gabinetów podologicznych i kosmetycznych, podologów, kosmetologów oraz do osób pragnących pogłębiać swoją wiedzę z zakresu podologii. Seminarium obejmuje treści merytoryczne m.in. na temat pedicure specjalistycznego, zmian hyperkeratotycznych, zmian patologicznych płytki paznokciowej. Odbędą się również pokazy zabiegów na modelce: pedicure specjalistyczny wraz z prawidłową aplikacją materiałów odciążeniowych oraz pokaz masażu relaksacyjno-odciążeniowego kończyny dolnej. Na zakończenie seminarium odbędzie się bardzo ciekawy panel dyskusyjny, gdzie uczestnicy mogą wymienić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz opowiedzieć o trudnych przypadkach, z jakimi spotkali się w swojej pracy.  Więcej informacji nt. seminarium i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: www.kongrespodologia.pl