Biały uśmiech prezentuje się doskonale, co do tego można mieć pewność. Naturalny kolor uzębienia pozostawia jednak często bardzo wiele do życzenia. Oscyluje zazwyczaj pomiędzy złamaną bielą a kością słoniową, bywa szarawy lub pełen żółtych przebarwień.

Na kolor naszych zębów wpływają czynniki genetyczne, środowiskowe i żywieniowe. Naturalną barwę można zepsuć nadmiernym spożywaniem kawy, herbaty, czerwonego wina i produktów spożywczych pełnych ciemnych barwników. Jeśli w dodatku palimy papierosy, odbije się to negatywnie na wyglądzie zębów.

Potrzeba posiadania śnieżnobiałego uśmiechu jest w nas kształtowana przez obecne trendy, ale w gruncie rzeczy istniała już od stuleci. Już nasi przodkowie cenili sobie zabiegi, które w ich przekonaniu miały zagwarantować piękny wygląd zębów. Zgodnie z ówczesnymi tradycjami i wiedzą, używano do wybielania zębów między innymi: popiołu drzewnego, kredy, soli, sproszkowanego poroża i sody. Ostatni ze specyfików był i wciąż jest używany jako naturalny środek czyszczący i wybielający.

Obecnie jest wiele sposobów na rozjaśnienie uśmiechu i nadanie mu pożądanego, jednolitego odcienia. Możemy wybierać pomiędzy sposobami domowymi i profesjonalnymi zabiegami. Warto przytoczyć najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody działania.

  • Pasty wybielające – najpopularniejszy, najtańszy i najprostszy sposób działania. W zależności od zakupionego specyfiku, jego skuteczność może być różna. Pasty zawierają w swoim składzie enzymy, które odpowiadają za działanie wybielające. Posiadają ponadto mikrogranulki oraz substancję ścierną. Podczas wyboru pasty należy zwrócić uwagę na podany stopień ścieralności (RDA), im wyższy, tym większe ryzyko uszkodzenia szkliwa.

Zalety stosowania pasty wybielającej: przede wszystkim niska cena i ogólna dostępność środków tego typu. Pasty znajdziemy w każdej drogerii, aptece i w lepiej zaopatrzonych sklepach wielobranżowych. Za pomocą pasty można rozjaśnić zęby o kilka tonów. Jeśli nie mamy dużych przebarwień, stosowanie pasty może być dla nas wystarczającym działaniem.

Wady past wybielających: zbyt długie stosowanie pasty o wysokim stopniu ścieralności może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Produkty tego typu nie poradzą sobie z nieregularnymi przebarwieniami. Efekt także nie jest trwały. Proces wybielania należy powtarzać co jakiś czas.

  • Żele, lakiery i paski wybielające – to propozycje do samodzielnego użytku w warunkach domowych. Mają nieco silniejsze działanie od past wybielających. Mogą rozjaśnić zęby do 4 tonów. Wybielanie z ich pomocą opiera się o działanie chemiczne. Produkty te zawierają najczęściej nadtlenek wodoru. Pierwsze efekty można zauważyć po około dwóch tygodniach stosowania. Paski wybielające są nasączone specjalnym żelem, przykleja się je do zębów dwa razy dziennie na kilkanaście minut. Lakier i żel służą do pokrywania zębów warstwą poprzez malowanie. Metoda nie jest jednak zadowalająco dokładna.

Zalety stosowania wybielających pasków, żelu lub lakieru: możliwość samodzielnego działania w warunkach domowych. Stosunkowo niska cena. Łatwa aplikacja. Możliwość wybielenia zębów o 2 do 4 tonów.

Wady tej metody: jest nieprecyzyjna. Trudno pokryć zęby jednolicie i perfekcyjnie. Istnieje możliwość podrażnienia dziąseł przy nieumiejętnej aplikacji produktów.

  • Licówki maskujące – to sposób na jednolicie białe zęby. Metoda polega na zasłonięciu zębów cienkimi płytkami, które są przyklejane i szlifowane, by uzyskać możliwie najbardziej naturalny efekt. Licówki można wykonać z porcelany lub żywicy kompozytowej. To działanie będzie szczególnie zalecane osobom o zębach bardzo silnie przebarwionych, w których przypadku metody chemiczne mogłyby być nieskuteczne lub niewystarczające.

Zalety tej metody: perfekcyjny efekt. Licówki maskują wszelkie niedoskonałości, zęby wyglądają zdrowo i pięknie. Efekt jest trwały i bardzo estetyczny. Nie ma ryzyka podrażnienia dziąseł.

Wady licówek: wysoka cena. Koszt waha się w granicach od kilkuset złotych do nawet tysiąca za pojedynczy ząb. Jest to więc rozwiązanie bardzo kosztowne, gdy chcemy je zastosować dla całego uzębienia.

  • Działanie laserowe – to wspomaganie chemicznego preparatu wybielającego. Na zęby nanoszony jest specjalny wybielacz. Potem następuje naświetlanie uzębienia przy wykorzystaniu fal różnej długości. Zabieg ten wspomaga, wzmacnia i utrwala działanie wybielające zastosowanego specyfiku. Naświetlanie trzeba powtórzyć kilkakrotnie, zazwyczaj dwa do czterech razy. Można je wykonać w gabinecie dentystycznym oraz w salonach kosmetycznych. Gabinety piękności operują niemal identyczną technologią, co stomatolodzy. Wykorzystują jednak preparaty o niższym stężeniu nadtlenku wodoru.

Zalety działania laserowego: to bardzo szybka i skuteczna metoda. Podczas jednego zabiegu działanie może obejmować wszystkie zęby. Można spodziewać się efektu rozjaśnienia nawet do 10 tonów! Metoda jest skuteczna nawet przy mocnych przebarwieniach. Efekt utrzymuje się do trzech lat.

Wady zabiegów laserowych: przede wszystkim stosunkowo wysoki koszt. Należy liczyć się z jednorazowym wydatkiem od kilkuset złotych do nawet trzech lub czterech tysięcy. Koszt jest uzależniony między innymi od ilości zębów.

Zanim zdecydujemy się na którąkolwiek z możliwości wybielania zębów rozważmy wszystkie plusy i minusy poszczególnych opcji. Należy pamiętać o tym, że większość metod działa tylko na jakiś czas i nawet najkosztowniejsze wybielanie w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub u dentysty nie zapewni nam śnieżnobiałego uśmiechu na całe życie.