"Wypadanie włosów - problem XXI wieku" - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

ANNA MACKOJĆ

Coraz częściej spotykamy się z problemem wypadania włosów. Zjawisko występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn, u osób młodych, w wieku średnim oraz dzieci. Cóż jest przyczyną tego narastającego problemu? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Przede wszystkim wypadanie włosów jest efektem braku zachowania homeostazy organizmu. Powodów jest bardzo dużo, poczynając od zaburzeń "łupieżowych" (rozumiemy pod tym pojęciem wiele problemów:  ŁZS, nieprawidłowa hydratacja, nieprawidłowa proliferacja oraz wiele innych dermatoz patogennych) a kończąc na problemach ogólnoustrojowych (zaburzenia ginekologiczne, gastrologiczne, genetyczne i wiele innych).

Dlatego też do tego problemu należy podejść holistycznie i przyjrzeć się działaniu całego organizmu oraz zanalizować warunki środowiskowe, w których żyje człowiek.

Wielu specjalistów uważa, iż zjawisko wypadania włosów nasiliło się w XXI wieku. Tutaj muszę przyznać im rację. Życie w nieustannym biegu i stresie, brak zbilansowanej diety, zanieczyszczone środowisko naturalne to czynniki, które w ostatnich latach borykają każdego człowieka. Spotykamy się z wieloma chorobami, których występowanie nasiliło się ostatnimi laty (np. zespół policystycznych jajników, choroby autoimmunologiczne, zespół jelita wrażliwego, wrzody żołądka, choroba Gravesa – Basedowa itp. ). Tym samym zachwiana jest prawidłowa gospodarka hormonalna. Wielokrotnie wymagana jest interdyscyplinarna analiza problemu. Kolokwialnie mówiąc, czasami wielu specjalistów musi równolegle się przyjrzeć danemu przypadkowi. Proszę mi uwierzyć, przypadków oraz przyczyn wypadania może być wiele. Tym samym największym mitem jest, iż sam suplement diety czy szampon może wyleczyć tą dolegliwość. Tu pozwolę się powtórzyć, przyczyny wypadania włosów należy szukać wewnątrz organizmu. Specjalistą do którego należy się kierować jest wykwalifikowany trycholog. Priorytetem w wywiadzie trychologicznym jest ustalenie przyczyny powstania problemu.

Przede wszystkim należy obserwować systematycznie czy nie następuje nadmierne wypadanie włosów. Jeśli organizm pracuje prawidłowo, to nie jesteśmy w stanie zauważyć tego procesu. W przypadku, zaobserwowania odejście od normy - pojawianie się wypadających włosów po kąpieli czy po szczotkowaniu, powinien to już być pierwszy sygnał ostrzegawczy. Kolejnym krokiem powinna być konsultacja trychologiczna oraz analiza procentowa mieszków włosowych podczas badania trichoskopowego.

Faktem jest, iż nie należy bagatelizować pierwszych symptomów tej dolegliwości, im wcześniej wykryty problem wypadania włosów, tym większe są szanse na jego zahamowanie oraz pobudzenie mieszków włosowych do porostu nowych włosów. Każdy przypadek powinien być analizowany przez trychologa osobno. Znane jest wiele metod na walkę z problemem. Dobranie kuracji powinno się odbywać indywidualnie i na podłożu dokładnej analizy wyników przeprowadzonych badań.

Wszystkie osoby, które podejrzewają pierwsze symptomy wypadania włosów, powinny nie lekceważyć problemu i skonsultować się ze specjalistą.

 

Autor: Anna Mackojć – trycholog medyczny, właściciel Instytutu Trychologii (www.trychologia.edu.pl) placówki wykorzystujące najnowsze zdobycze medycyny w leczeniu patologii skóry głowy i włosów

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM