Wizyta u trychologa... - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne
WYWIAD Z ANNĄ MACKOJĆ

Trychologia jest nową i ciągle rozwijającą się dziedziną nauki. O tym czym jest trychologia i jak przebiega badanie oraz leczenie trychologiczne opowiada nam Anna Mackojć - trycholog i właścicielka Instytutu Trychologii w Warszawie.

Czym jest trychologia?
Trychologia jest jedną z nauk medycznych, która zajmuje się analizą i rozpoznaniem schorzeń dotyczących skóry głowy oraz jej wytworów czyli włosów. Patologia tych problemów wynika z zaburzeń homeostazy w organizmie lub z etiologii przedstawionej w wywiadzie u trychologa. Do najczęstszych problemów należy łysienie, łupież, łojotok, łuszczyca oraz wypadanie włosów i swędząca skóra głowy.

Jak przebiega badanie trychologiczne?
Trycholog podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad analityczny z pacjentem oraz obrazowe badanie dermotrichoskopowe w odpowiednio dobranych parametrach (nieinwazyjne badanie komputerowe struktury łodygi włosa oraz skóry głowy). Przed postawieniem diagnozy w niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie badań analitycznych, morfologicznych lub mikrobiologicznych. Następnie ustalany jest indywidualny tok leczenia, odpowiedni dla danej choroby. Często zalecana jest terapia skojarzona, czyli zabiegi z użyciem aparatury medycznej oraz specjalne produkty lecznicze do stosowania w domu wg określonych zasad.
Celem terapii jest poprawa stanu zdrowia skóry głowy pacjenta, wzmożenie mikrokrążenia  w naczyniach włosowatych oplatających opuszkę włosową,   stymulacja wzrostu nowych włosów, jak również eliminacja przyczyny problemu.  Leczenie trychologiczne ma charakter interdyscyplinarny ponieważ etiologii problemów jest wiele.
 
Badanie grubości włosa

Jak należy przygotować się do badania trychologicznego?
Zalecam aby skóra głowy była nie myta minimum dzień przed planowaną wizytą. Proszę również o zabranie ze sobą wszystkich wyników badań, zrobionych do roku wstecz.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania badania ?
Brak jest przeciwwskazań. Każdy może się zgłosić do trychologa nawet w celach profilaktycznych.
 
Jakie osoby najczęściej odwiedzają Państwa gabinet? Czy wpływ na to ma wiek lub płeć?
Zgłaszają się do nas osoby praktycznie w każdym wieku. Poczynając od trzyletnich dzieci, kończąc na osobach w podeszłym wieku. Podobnie jak wiek nie ma znaczenie, tak samo jest z płcią. Zgłaszają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Osoby te mają różne problemy. Mogły nie prawidłowo pielęgnować swoje włosy lub być dotknięte permanentnym schorzeniem.
 
Jakie schorzenia skóry głowy możemy wykryć dzięki wizycie u trychologa?
Jest ich cała lista, oto najczęstsze przypadki:
 • Łojotokowe zapalenie skóry
 • Łojotok
 • Przetłuszczanie
 • Atopowe zapalenie skóry (dermatitis topica)
 • Swędząca i sucha skóra głowy
 • Łupież tłusty
 • Łupież suchy
 • Grzybica (mycoses)
 • Łuszczyca (psoriasis)
 • Hiperhydroza
 • Ciemieniucha dziecięca i starcza (dermatitis seborrhoicum neonatorum)
 • Trichotilomania
 • Łysienie – alopecja (alopecia)
 • anagenowe (anagen effluvium)
 • androgenowe (anagen effluvium)
 • plackowate (alopecia areata)
 • telogenowe (telogen effluvium)
 • bliznowaciejące (alopecia cicatricans)

 
Łojotok Badanie mykologiczne

Jak wygląda leczenie trychologiczne w gabinecie i w domu?
Zarówno kuracja domowa, jak i zabiegi w gabinecie dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Intensywność produktów, częstotliwość ich stosowania oraz interdyscyplinarny stosunek obu kuracji jest również charakterystyczny dla danego przypadku. W gabinecie kuracje wspomagane są różnymi profesjonalnymi urządzeniami i preparatami leczniczymi.
 
Jakie kosmetyki należy stosować w domu? Gdzie można je zakupić?
Każdy powinien dobrać odpowiednie produkty pielęgnujące względem swojej skóry głowy. Najnowsze badania dowodzą, że najskuteczniejsze produkty trychologiczne powinny zawierać wyciągi z komórek macierzystych zwierzęcych. Każda komórka macierzysta posiada funkcję totipotencjalności, co oznacza, że może stać się każdą komórką w zależności od podłoża w jakim ją umiejscowimy. Aby komórka macierzysta mogła prawidłowo funkcjonować w mieszku włosowym i zachować swoje właściwości, niezbędny jest Amniotic fluid . To właśnie zastosowanie tej substancji w dermokosmetykach trychologicznych pozwala na porost zdrowych i jedwabiście gładkich włosów.
Takie profesjonalne preparaty trychologiczne można zakupić w placówce Instytutu Trychologii, bądź na stronie internetowej http://trychologia.edu.pl/sklep. Ważne jest jednak aby przed zakupem skonsultować się z naszym trychologiem.
 
Po jakim czasie leczenia możemy spodziewać się rezultatów?
Czas uzależniony jest od intensywności problemu. Jednakże w 80% przypadków pierwsze efekty widoczne są już po czterech tygodniach.
 
Podsumowując:
Do trychologa powinna wybrać się osoba, która zaobserwowała problemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem skóry głowy bądź szeroko pojęte problemy z włosami.

Dziękuję za rozmowę


Więcej informacji: trycholog warszawa

Anna Mackojć – Absolwentka studiów biomedycznych na Uniwersytecie Szczecińskim i Wyższej Szkoły Zdrowia Urody i Edukacji w Poznaniu. Wspólnie z prof. dr. hab. Marianem Ciaciurą autorka wielu publikacji z zakresu fitogeografii i taksonomii roślin leczniczych. Wtedy to w 2004 r, kiedy polska trychologia dopiero raczkowała, rozpoczęła prace naukowe nad  wpływem substancji aktywnych na kondycję skóry głowy i włosów. Badała ekstrakcję składników aktywnych pozyskiwanych z różnych roślin leczniczych oraz ich wpływ na patologię problemów trychologicznych.
Publikacja z doktor Ewą Brucką-Jastrzębską odnośnie patologii gruczołów wewnątrzwydzielniczych - wątroby i trzustki oraz ich wpływu na schorzenia trychologiczne. Swoje doświadczenie pogłębiała w Instytucie Badawczym Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - najpierw w laboratorium daktyloskopii, potem laboratorium osmologii i na koniec zajmując się chromatografią substancji odurzających.
Kolejnym etapem ścieżki zawodowej była praca na stanowisku technologa ds. kosmetyki kolorowej w firmie Eveline Cosmetics. Opracowała wiele autorskich receptur kosmetyków, które do chwili obecnej pozostały w obrocie na kosmetycznym rynku handlowym. Twórca autorskiego programu nauczania dla jednej z warszawskich szkół policealnych.
Wieloletni współpracownik renomowanego producenta preparatów trychologicznych Alcantara, specjalizującym się na skalę światową w wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzenia zwierzęcego w patologii skóry głowy i włosa. Właściciel Instytutu Trychologii.
Prywatnie ogromna fanka ziołolecznictwa andyjskiego.

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM