Cera wrażliwa  coraz częściej  jest  diagnozowana przez kosmetologów podczas codziennej pracy w gabinetach.

Skóra wrażliwa może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od typu cery który posiadamy. Przyczyn, które prowadzą do powstawania cery wrażliwej jest wiele od czynników wewnętrznych takich jak zaburzenia hormonalne do czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie słoneczne oraz z urządzeń elektronicznych np. smartfony, zanieczyszczenia środowiska, wolne rodniki, zmiany temperatur, nieodpowiednio dopasowana pielęgnacja domowa oraz niewłaściwa dieta.

Cechami charakterystycznymi dla cery wrażliwej jest m.in. zaczerwienienie, świąd, podrażnienie, pieczenie, uczucie napięcia skóry, rzadziej również towarzyszy ból oraz uczucie mrowienia. Wpływ na pojawienie się cery wrażliwej ma również podłoże genetyczne. Skóra wrażliwa bardzo często pojawia się przy takich chorobach jak trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity czy łuszczyca.

Odpowiednio zdiagnozowana cera, dobrze ustalony plan zabiegowy z uwzględnieniem produktów czy kosmetyków pielęgnacyjnych oraz zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną, spowoduję znaczną poprawę cery wrażliwej.

Tak więc jak stres wpływa na stan i wygląd cery?

Nie od dziś wiemy, że długotrwały stres potrafi niekorzystnie wpłynąć na pracę całego organizmu. Stres powoduje zmiany nie tylko w przypadku cery wrażliwej, ale również ma wpływ na każdy inny rodzaj cery. Stres powoduję duże zmiany w wyglądzie skóry, czego skutki można szybko zaobserwować a trudniej je usunąć. Stres wpływa na prace komórek, które odpowiedzialne są za transportowanie z krwią produktów odżywczych mających wpływ na wygląd skóry. Wpływ stresu prowadzi do zaburzonej pracy przepływu krwi, czego efektem jest zaburzone oddychanie komórek. Podnosi się poziom kortyzolu, będącego hormonem stresu mający niekorzystny wpływ na skórę. Podczas stresu cera staję się bardziej wiotka, podatna na różnego rodzaju zakażenia, stany zapalne i podrażnienia oraz może powodować zaostrzenie np. łuszczycy.

Zalecane jest ograniczenie stresu i możliwość relaksu, aby organizm mógł się zregenerować. Dobrym sposobem na obniżenie poziomu stresu jest aktywność fizyczna, sprzyja dobremu samopoczuciu oraz prawidłowej pracy m.in. układu limfatycznego.

Ograniczenie stresu, aktywny  i zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta oraz prawidłowa pielęgnacja to droga do zdrowego wyglądu skóry.

Katarzyna Trzcińska

Kosmetolog od 3 lat prowadzę swój własny salon.

Specjalizuję się w zabiegach na twarz oraz ciało w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i estetycznej.