Grzybica stóp i paznokci - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

mycosan 540x100

Grzybica stóp i paznokci jest jedną z najbardziej uciążliwych chorób cywilizacyjnych, według badań dotyka co piątą osobę w Polsce. Stanowi duży dyskomfort dla chorego, nierzadko wiążąc się z bólem w obrębie stóp.

Zakażeniom grzybiczym sprzyja: noszenie syntetycznych skarpet, zbyt wąskiego, nieprzepuszczającego powietrza obuwia, uprawianie niektórych sportów, w tym pływania, turystyki pieszej, biegów długodystansowych, zatem wszystkie sytuacje, w których stopy narażone są na pocenie, macerację, wilgoć i powtarzające się urazy.

Konsekwencje

Infekcja grzybicza wymaga leczenia, nie ustąpi samoistnie. Zlekceważona grzybica może prowadzić do utraty paznokci oraz nieodwracalnych zmian w wyglądzie stóp. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby uczęszczające na siłownię, basen oraz saunę - duże skupiska ludzi wraz ze sprzyjającymi warunkami (wilgotne i ciepłe środowisko) dają wysokie ryzyko zakażenia. Kontakt zdrowego człowieka z dermatofitami nie przesądza jednak o zakażeniu. Dopiero przerwanie ciągłości skóry (np. zadrapania, otarcia, mikrourazy, stopa cukrzycowa) połączone z kontaktem z dermatofitami skutkuje pojawieniem się grzybicy.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny szczególnie kontrolować stan swoich stóp. Skóra diabetyków ma tendencje do wysuszania się, co z kolei może prowadzić do pękania, powstawania mikrourazów, przez które drobnoustroje mogą z łatwością przedostać się poza barierę ochronną. Dodatkowym problemem jest otyłość towarzysząca często cukrzycy typu 2 - w fałdach skórnych, gdzie powietrze nie ma dostępu dochodzi do maceracji naskórka i jego uszkodzenia – przerwania ciągłości skóry.  

complet mycosan nowy

Objawy

Grzybica paznokci jest terminem medycznym określającym grzybicze zakażenie paznokci spowodowane przez dermatofity. Częściej dotyczy paznokci u stóp niż u dłoni, powodując ich stopniowe zniszczenie. Jest to związane z naszym trybem życia, stopy bowiem są trzymane w obuwiu. W butach środowisko jest niezwykle korzystne dla rozwoju dermatofitów - ciemno, ciepło i wilgotno.

Grzybica paznokci może być ograniczona do jednego paznokcia, bądź przenieść się na sąsiednie. Zwykle zakażenia grzybicze pojawiają się na pierwszym bądź piątym paznokciu u stopy, najprawdopodobniej z powodu szczelniejszego przylegania obuwia w tych miejscach.

Grzybicze zakażenie paznokci zazwyczaj  rozpoczyna się od odbarwienia części rogu paznokcia i powoli rozprzestrzenia się na sąsiadujący naskórek. Zmiany można łatwo zauważyć. Ponadto dochodzi do zgrubienia płytki paznokcia, jej deformacji, przy jednoczesnej łamliwości i łuszczeniu się warstwy zewnętrznej.

Grzybica stóp jest powszechną dolegliwością. Szacuje się, że ponad 50% osób uprawiających wszelkiego rodzaju aktywność sportową zmaga się z zakażeniem grzybiczym stóp, stąd inną nazwa schorzenia jest stopa sportowca lub stopa atlety. Dermatofity, które najczęściej są powodem grzybicy stóp preferują wilgotne i ciepłe środowisko. Stąd najłatwiej jest się zarazić przebywając w pomieszczeniach użyteczności publicznej, gdzie otoczenie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów: sauna, basen, siłownia, szatnia, prysznic i inne. Grzyby będące najczęstszą przyczyną grzybicy stóp rozwijają się w zewnętrznej warstwie naskórka. Zmiany skórne w pierwszej kolejności pojawiają się pomiędzy czwartym a piątym palcem, ponieważ w tym miejscu jest najwyższy poziom wilgoci. Nieleczone – rozprzestrzeniają się dalej, w konsekwencji mogą powodować grzybicę paznokci. Pod zmacerowanym naskórkiem widoczne są ogniska rumieniowe, które często bywają bolesne. Zmiany mogą mieć nieprzyjemny zapach. Może również dojść do powstania pęcherzy, z których sączy się płyn. Najczęstszymi objawami grzybicy stóp jest zaczerwienienie, łuszczenie się skóry w szczególności pomiędzy palcami, pękanie naskórka oraz świąd, ból i pieczenie stóp. Niepokoić powinna nas również nadmierna potliwość, a w skrajnych przypadkach pojawienie się pęcherzy z jednorodną cieczą.

Niezwykle ważne jest, by regularnie kontrować stan swoich stóp i paznokci, dzięki czemu

można szybko zareagować już na początku rozwoju ewentualnego zakażenia grzybiczego. 

Leczenie i profilaktyka

Na wcześnie rozpoznane i niepowikłane postaci grzybic można stosować dostępne w aptece bez recepty maści, kremy, wodoodporne płyny do rozpylania na skórę oraz działające miejscowo preparaty w formie lakieru bądź serum. Niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny w czasie leczenia oraz stosowanie się do zaleceń podanych na ulotce.

Gdy paznokieć zostanie uszkodzony przez dermatofity, w większości przypadków proces jego naprawy jest długotrwały. Dlatego aby kuracja była skuteczna, ważne jest podjęcie jak najszybszego działania, już gdy pojawiają się pierwsze objawy pogorszenia stanu paznokcia, a następnie kontynuowanie leczenia zgodnie z instrukcją użycia preparatu. Zwalczanie grzybicy paznokci obejmuje najpierw zahamowanie rozwoju grzybów w zakażonym paznokciu, a następnie zapewnienie odnowy zdrowego paznokcia. W tym samym czasie ważne jest zmniejszenie ryzyka nadkażenia otaczających paznokci. Istotne jest również usuwanie zakażonej płytki paznokci za pomocą jednorazowych pilniczków, w celu uzyskania jak najgłębszej penetracji chorobowo zmienionego paznokcia i ułatwienia dyfuzji preparatu do łożyska. Preparaty przeciwgrzybicze stosowane miejscowo oddziałują bezpośrednio na chorobowo zmienioną płytkę paznokcia. Stosuje się je regularnie przez dłuższy czas aż do momentu odrośnięcia zdrowego paznokcia.

Profilaktycznie stosowane wodoodporne preparaty do rozpylania na skórę stóp i pudry przeciwgrzybiczne skutecznie zmniejszają ryzyko zakażenia dermatofitami. Płyny do rozpylania na skórę stóp tworzą barierę ochronną na powierzchni stóp i paznokci, zabezpieczając przed kontaktem z patogennymi mikroorganizmami. Ponadto ważna jest eliminacja warunków sprzyjających rozwojowi grzybów, czyli ciepła i wilgoci. Warto jest więc nosić wygodne obuwie, skarpetki z naturalnych materiałów przepuszczające powietrze.

Grzybica stóp to uciążliwa i nieestetyczna choroba. Szczególnie daje o sobie znać w okresie letnim. Może dotknąć każdego. Dlatego tak ważna jest świadomość problemu wśród pacjentów, jak również ich edukacja przez farmaceutów. Szybka reakcja na zmiany oraz profilaktyka stanowią podstawę do zachowania zdrowych stóp i paznokci.

mycostopaJak należy dbać o stopy:

  1. Regularnie kontroluj stan swoich stóp oraz paznokci. Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany dotyczące koloru, faktury oraz wyglądu skóry i paznokci.
  2. Sprawdzaj codziennie, czy na stopach nie ma żadnych mikrourazów, skaleczeń (cukrzyca może powodować zmniejszone odczuwanie bólu).
  3. Dokładnie myj swoje stopy przy pomocy mydła o odpowiednim pH oraz pamiętaj o wysuszeniu stóp, w szczególności pomiędzy palcami.
  4. Dbaj o nawilżenie skóry stóp. Ciepłe powietrze i odkryte buty powodują wysuszenie skóry, które może prowadzić do uszkodzeń i zmian skórnych oraz powstawania drobnych pęknięć w strukturze naskórka.
  5. Pamiętaj, by buty były odpowiednio dopasowane, ale nie za wąskie, co umożliwi Twoim stopom przewiew. Postaraj się planować zakup nowych butów pod koniec dnia, kiedy stopy są zmęczone i lekko opuchnięte.
  6. Unikaj chodzenia boso, szczególnie w miejscach użyteczności publicznej.

Tekst:

Mikrobiolog Magdalena Kulesza

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM