„Z tym musi Pan już żyć, od tego się nie umiera“ Tego nie powinniście nigdy mówić swoim pacjentom - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

tłumaczenie: MAGDALENA HAFEZI-CHOJECKA

 

 
60-letni mężczyzna opowiada swojemu lekarzowi domowemu, że od kiedy pobrano mu z nogi żyły potrzebne do operacji serca, cierpi na stale powiększający się obrzęk prawej kończyny. Nie sprawia ona bolesności, a tabletki odwadniające nie pomagają.

Pozytywny test Stemmer’a: skóra na grzbiecie 2-go palca nie daje się unieść

 

 

 

Chroniczny obrzęk limfatyczny jest chorobą postępującą (progresywną), która może mieć różne powody. Ogólnie wyróżniamy obrzęk pierwotny i wtórny. W pierwszym wypadku dochodzi do obrzęku na skutek (bardzo uogólniając!) wad rozwojowych w układzie limfatycznym jednej lub kilku kończyn. Natomiast obrzęk wtórny jest typowym następstwem innych chorób, głównie nowotworowych i infekcyjnych.

Zanim jednak postawiona zostanie diagnoza, należy wykluczyć schorzenia serca i nerek. Za objaw patognomoniczny[1] uważany jest tu pozytywny test Stemmer’a, kiedy to skóra na grzbiecie drugiego palca stopy nie pozwala się unieść.

Jakie pytanie należy postawić swojemu pacjentowi?

-          Od jak dawna istnieje obrzęk?

-          Jakie wydarzenie mogło wywołać lub pogorszyć obrzęk?

-          Jest on jedno- czy obustronny?

-          Bolesny czy nie?

-          Czy pacjent bierze jakieś leki?

-          Anamneza rodzinna?

-          Czy często chorował na erysipel?[2]

Dla „niezłośliwego“ obrzęku wtórnego charakterystyczne jest jednostronne, bezbolesne występowanie. Często szybko odnajduje się przyczynę, a anamneza rodzinna nie wskazuje na dziedziczny charakter choroby. Obrzęk, któremu towarzyszy bolesność i często nietypowe zmiany skórne, pozwala podejrzewać obrzęk złośliwy, który wymaga jak najszybszego wyjaśnienia.

Diagnoza dotyczy przede wszystkim kliniki chorego. Z aparatury diagnostycznej wskazane jest badanie sonograficzne Dopplera żył chorej kończyny w celu wyeliminowania obrzęku lipidowego. Długotrwała niewydolność żył powierzchownych również może spowodować znaczne obrzęki. Sonografia tkanek miękkich nie ukaże wprawdzie specyficznych zmian, ale za to typowe zgrubienie tkanki podskórnej. Dowodem potwierdzającym diagnozę kliniczną jest w tym wypadku limfografia.

Poniższa tabela podsumowuje diagnozę różnicową wtórnego obrzęku limfatycznego, a 2-a tabela – diagnozę różnicową trombozy żylnej (zakrzepicy) i obrzęku limfatycznego.

Tabela 1: Diagnoza różnicowa wtórnego obrzęku limfatycznego

a) poinfekcyjny – nawracające róże przyranne, filariozy

b) pooperacyjny – np. po usuwaniu żylaków, węzłów limfatycznych w pachwinie,

   nowotworów   miękkich, dużych operacjach plastycznych

c) po naświetlaniach

d) pourazowe (głębokie rany cięte, oczyszczanie rany, uszkodzenia nerwów, duże złamania)

e) sztuczny (artyfiziel)

f) nowotwory złośliwe, np. ginekologiczne, prostaty, pęcherza, analne, penisa, czerniak

   złośliwy, wszystkie rodzaje mięsaków

g) towarzyszący dermatozom chronicznym

h) towarzyszący schorzeniom wewnętrznym (choroby z kręgu reumatycznych, tarczycy,

   cukrzycy itp.)

i) zwłóknienie węzłów limfatycznych – późne stadium chronicznej niewydolności żylnej

Tabela 2: Diagnoza różnicowa tromboza żylna / obrzęk limfatyczny

Tromboza żylna

Obrzęk limfatyczny

Stan ostry

Coraz bardziej chronizujący

Bolesna

Zwykle bezbolesna; bolesność w przypadkach złośliwych

Skóra błyszcząca i sina

Skóra normalna, we wczesnym stadium pozwalająca się uciskać

Skóra normalna, we wczesnym stadium pozwalająca się uciskać

Pozytywny objaw Stammer‘a

Podwyższona temperatura

Normalna temperatura

Co należy zrobić?

Najbardziej wskazaną jest w tym wypadku kompleksowa fizykalna terapia odblokowująca (niem. Komplexe Physikalische Entstauungstherapie, KPE)[3]. Terapia taka odbywa się zwykle ambulatoryjnie, w wyjątkowo ciężkich stanach wskazana jest hospitalizacja w specjalnych klinikach chorób układu limfatycznego (dotyczy Niemiec!).

Terapie chirurgiczne są rzadkością, zwykle po nieudanej terapii kompleksowej KPE, w specjalnych centrach przeprowadza się np. transplantacje naczyń limfatycznych.

Kazuistyka

Co było dalej?

Po tym, jak lekarz domowy wypowiedział się na temat ciężko obrzękniętej nogi pacjenta „Z tym musi pan żyć, od tego się nie umiera!“ odmawiając mu w ten sposób pomocy, człowiek ten udał się po pomoc do internetu i znalazł się na stronie Centrum Chorób Limfatycznych. Po badaniach ambulatoryjnych nastąpiło leczenie szpitalne z zastosowaniem KPE, dzięki któremu już po 3 tygodniach pacjent mógł opuścić szpital z nogą lżejszą o 18 kg z odpowiednio dopasowaną skarpetą kompresyjną. Działo się to ptrzed 3 laty, a stan pacjenta poprawia się do dzisiaj.

Tłumaczenie: podolog Magdalena Hafezi-Chojecka, właściciel Centrum Podologicznego® www.podologic.org

http://www.springermedizin.de/damit-muessen-sie-leben-es-bringt-sie-ja-nicht-um/5072306.html, 10.10.2014

 

 


[1]           Typowy dla tej jednej choroby.

[2]           Róża przyranna

[3]           terapia zlożona z 4 metod: masażu limfatycznego, bandażowanie opaskami elastcznymi,

            terapia ruchowa, specjalna pielęgnacja skóry

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM