Koloroterapia w kosmetologii - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

Kolory mogą wpływać na samopoczucie – uspokajać, koić skołatane nerwy i dodawać otuchy, budzić rozdrażnienie, niechęć i wiele innych emocji. Moc barw bywa niedoceniana i traktowana dość pobłażliwie, a tymczasem ich dobroczynny wpływ wykorzystuje się w lecznictwie oraz kosmetyce. Koloroterapia to oddziaływanie kolorami, które jest wykorzystywane w kosmetologii już od lat. Czy jest skuteczne? Jaki może mieć na nas wpływ i czy warto przetestować zabieg tego typu?

Koloroterapia to nazwa stosowana wymiennie z określeniem chromoterapia. To znana od wielu wieków metoda leczenia uzupełniającego, metoda relaksacyjna oraz zabieg ceniony w kosmetologii. Na czym, dokładnie, polega koloroterapia?

Jest to metoda lecznicza i kosmetyczna, która wykorzystuje kolorowe światło do naświetlania ciała. Wbrew pozorom, to działanie, które może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie, energię do życia oraz na urodę. Jak to się dzieje?

 • Wiele funkcji ludzkiego organizmu jest ściśle powiązanych z działaniem przysadki mózgowej, która jest bardzo wrażliwa na światło (zarówno na jego natężenie, jak i na zabarwienie). To właśnie dlatego doświetlanie się kolorowym światłem i otaczanie odpowiednimi barwami może mieć wpływ na apetyt, samopoczucie, komfort psychiczny, ciepłotę ciała czy poczucie bezpieczeństwa.
 • Zabieg koloroterapii polega na naświetlaniu lampą emitującą światło określonej barwy. Wybór właściwego koloru jest oparty o wywiad przeprowadzany z osobą, która poddaje się chromoterapii. Niektóre gabinety kosmetyczne oferują również tak zwaną „kąpiel w kolorach”, czyli oddziaływanie za pomocą różnych kolorów.

wills17a

Koloroterapia bardzo często jest zalecana, jako dodatkowa metoda lecznicza przy wielu schorzeniach. Dzięki temu, że barwy oddziałują zarówno na funkcje organizmu, jak również na samopoczucie, naświetlanie kolorami oraz otaczanie się odpowiednimi barwami może wspomagać walkę z depresją, nowotworami i wieloma innymi chorobami. Jednak to nie wszystko. Chromoterapia sprawdza się także w leczeniu skóry. Pomaga walczyć z trądzikiem, z efektami przewlekłego zmęczenia oraz z oznakami starzejącej się cery.

Kluczem do sukcesu w terapii kolorami jest poznanie wpływu poszczególnych barw na samopoczucie oraz organizm. Dzięki temu można będzie wzmocnić działania kosmetyczne poprzez otaczanie się odpowiednimi barwami w życiu codziennym. Jak poszczególne barwy oddziałują na ludzki organizm?

 • Kolor czerwony – daje poczucie ciepła i witalności. Dodaje energii do działania i pobudza krążenie. Może wpływać na przyspieszenie metabolizmu. Naświetlanie czerwienią jest wskazane przy przeziębieniach, anemii oraz reumatyzmie. Działaniem kosmetycznym naświetlania tym kolorem jest pobudzenie odnowy komórek skóry, poprawa ukrwienia cery oraz niwelacja oznak przemęczenia.
 • Kolor biały – uspokaja, koi skołatane nerwy i relaksuje. Białe światło wspomaga walkę z trądzikiem oraz innymi chorobami skóry. To barwa, która pobudza organizm do walki z chorobami, pobudza metabolizm oraz proces tworzenia czerwonych krwinek. Jeśli chodzi o działanie typowo kosmetyczne, to naświetlanie bielą wpływa korzystnie na elastyczność skóry, pobudza syntezę kolagenu oraz wspomaga gojenie się zmian skórnych i ran.
 • Kolor żółty – ma pozytywny wpływ na samopoczucie, dodaje energii i wpływa na odczuwanie temperatury. Ma pozytywne działanie na koncentrację oraz procesy myślowe. Barwa żółta jest pomocna przy walce z depresją, lękiem i przemęczeniem. Wpływa korzystnie na skórę poprzez redukcję podrażnień oraz poprawę metabolizmu komórkowego.
 • Kolor niebieski – korzystnie wpływa na skołatane nerwy, uspokaja i relaksuje. Może mieć dobroczynny wpływ na sen oraz korzystnie oddziaływać na skórę – pobudzając jej nawilżenie, kojąc podrażnienia.
 • Kolor fioletowy – ma działanie odprężające i inspirujące. To kolor, któremu przypisuje się znaczenie symboliczne i mistyczne. Naświetlanie skóry tym kolorem koi podrażnienia, wzmacnia naczynia krwionośne oraz redukuje zaczerwienienia.
 • Kolor zielony – ma działanie uspokajające i relaksujące. Nie bez powodu w przypadku silnego stresu i trudnych sytuacji tak pomocny bywa odprężający spacer po lesie. Barwa zielona odpręża, łagodzi napięcie, pomaga zwalczać ból. Naświetlanie tym kolorem sprawia, że redukowane są problemy skórne, następuje poprawa nawilżenia skóry oraz jej odprężenie.
 • Kolor pomarańczowy – ma działanie energetyzujące i wzmacniające. Pobudza krążenie, poprawia nastrój, wspomaga koncentrację. Działa na skórę pobudzając odbudowę włókien kolagenowych i poprawę wytrzymałości skóry.

To tylko część kolorów, jakie można stosować w koloroterapii kosmetycznej oraz w codziennej pielęgnacji skóry i organizmu. Otaczanie się odpowiednimi barwami w życiu codziennym, może bardzo znacząco je zmienić. Przykłady:

 • Jeśli brak nam apetytu, a każdy poranek spędzamy smętnie nad filiżanką kawy, może czas na przemalowanie kuchni lub wprowadzenie do niej kilku akcentów żółtych i pomarańczowych. To barwy, które pobudzają apetyt i poprawiają samopoczucie. Mają działanie energetyzujące więc zastosowanie ich w pomieszczeniach, w których pracujemy, uczymy się i rozpoczynamy dzień, będzie miało doskonały wpływ na dobre samopoczucie i siłę do działania.
 • Wnętrza urządzone w sposób krzykliwy mogą powodować rozdrażnienie. Jeśli w domu dominują kontrastowe, bardzo mocne kolory i wzory, warto to zmienić. Biel, odcienie niebieskiego i szarości wprowadzają ład i harmonię do wnętrza i koją skołatane nerwy. To dlatego warto zastosować je w salonie, sypialni i pokojach dziecięcych.

Koloroterapia to działanie zgodne z holistycznym podejściem do organizmu człowieka. Kolorowe światło wpływa bowiem nie tylko na cerę, zmarszczki czy trądzik, ale w dużej mierze na samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. To dlatego warto poznać tę metodę i przetestować ją na własnej skórze – może dzięki koloroterapii uporczywe podrażnienia wreszcie uda się usunąć, a przewlekłe zmęczenie i podkrążone oczy staną się tylko wspomnieniem.

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM