Pielęgnacja skóry podczas ciąży. Na co zwrócić uwagę? - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

Ciało kobiety w ciąży zmienia się diametralnie. Do gry wkraczają hormony, zmienia się także waga ciała, a to nie pozostaje obojętne dla skóry, która ulega rozciąganiu i naprężeniu. W niektórych przypadkach zmienia się także sama kondycja i preferencje cery. Jak sobie z tym poradzić i na co zwrócić uwagę?

pielegnacja ciaza

Zacznijmy od gorszej wiadomości – reakcja skóry na ciążę to jedna wielka niewiadoma i zaskoczenie. Skóra przesuszona może zacząć się przetłuszczać, skóra tłusta przesuszać, a osoby o cerze normalnej mogą doznawać podrażnień. Dotychczasowe kosmetyczne hity, które były dla cery niezawodnymi specyfikami mogą w trakcie ciąży wywoływać uczulenie, wysypki i innego typu dolegliwości. Przyczyną tych przemian są oczywiście zmiany hormonalne, szczególnie wyższy poziom estrogenów. Choć sytuacja może wydawać się trudna, w rzeczywistości można nad nią zapanować. Trzeba przygotować się na nowe poszukiwania specyfików kosmetycznych, które będą odpowiadały skórze kobiety w ciąży, a jednocześnie nie zaszkodzą dziecku.

Skóra kobiety w ciąży powinna być otoczona szczególną opieką. Przemianom ulega całe ciało, zmienia się także nastawienie psychiczne przyszłej mamy, ale skóra to ta pierwsza, najbardziej widoczna bariera, która przyjmuje na siebie wiele obciążeń. Wzrost wagi, powiększanie się brzucha i piersi to czynniki, które powodują intensywne rozciąganie się skóry w tych obszarach. W tym okresie może również nasilać się cellulit. Jak sobie z tym poradzić?

  • Odpowiednie nawilżanie – w okresie ciąży należy sięgać po kosmetyki delikatne, hipoalergiczne, które zostały przebadane i przetestowane i są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wybór preparatów do pielęgnacji skóry, brzucha, piersi i innych partii ciała jest bardzo szeroki. Warto zwrócić uwagę także na kosmetyki napinające, zapobiegające powstawaniu rozstępów. Bezpiecznym wyborem są preparaty dedykowane matce i dziecku, ale to nie jedyna opcja. Można stosować również inne kosmetyki, najlepiej te bezzapachowe, hipoalergiczne, zawierające bezpieczne i cenne składniki: wyciąg z wiesiołka, glicerynę, kwas hialuronowy, allantoinę, pantenol, emolienty. Warto upewnić się, czy preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży (informacje na ten temat często znajdują się na opakowaniu). W tym okresie można sięgać także po kosmetyki wzbogacone witaminami: B, C, E, F.
  • Delikatne ćwiczenia i masaże – jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto zachować aktywność w okresie ciąży. Ćwiczenia rozciągające, relaksujące i wzmacniające mięśnie sprawią, że waga podczas ciąży wzrośnie o tyle, o ile będzie to konieczne, a skóra zachowa jędrność i tym łatwiej wróci do swojego pierwotnego kształtu po porodzie. Warto skusić się także na masaże (karku, skroni, stóp) w salonie lub domowe, przy użyciu bezpiecznej oliwki nawilżającej. To sposób na zatroszczenie się o skórę i zakosztowanie odrobiny relaksu.
  • Dieta zdrowa dla ciała mam i dla ich dzieci – kondycja skóry na co dzień oraz w okresie ciąży zależy nie tylko od przemian hormonalnych, ale również od tego, co jemy. Warto zatroszczyć się o zbilansowaną, zdrową dietę, zrezygnować z niezdrowych przekąsek i gotowego jedzenia na rzecz kuchni pełnej warzyw i owoców. To wyjdzie na zdrowie nie tylko skórze, ale także całemu ciału i rozwijającemu się maluszkowi.
  • Ochrona skóry przed słońcem – w ciąży na twarzy mogą pojawić się przebarwienia tzw. ostuda, dlatego należy pamiętać o ochronie skóry latem oraz zimą. Latem warto sięgać po krem z filtrem 50+ natomiast zimą po krem z filtrem 30.

pielegnacja ciaza2W okresie ciąży należy zwracać szczególną uwagę na stosowane leki i preparaty kosmetyczne. Z niektórych składników powinno się zrezygnować nawet na kilka tygodni przed planowaną ciążą, ponieważ pozostają w organizmie jeszcze przez jakiś czas po użyciu. Czego absolutnie nie powinno się używać w tym okresie?

  • Witaminy A i jej pochodnych – to składniki, które mogą prowadzić do uszkodzenia płodu.
  • Tetracykliny – jest to składnik niektórych leków przeciwtrądzikowych. Działa toksycznie na wątrobę i może prowadzić do uszkodzenia płodu.
  • Kwasu salicylowego – to składnik niektórych kosmetyków przeciwtrądzikowych. Może powodować poważne wady wrodzone u dziecka i doprowadzić do problemów z krzepliwością krwi u dziecka.
  • Olejków eterycznych – mogą powodować alergie a w niektórych przypadkach poronienie. Szczególnie należy uważać na olejek rozmarynowy, bergamotowy, szałwiowy, jaśminowy, cedrowy, jałowcowy.

Okres ciąży to czas szczególny. Oczekiwanie na nowego członka rodziny jest jednocześnie dużym wyzwaniem i wiąże się z licznymi ograniczeniami. Choć kobiety w ciąży dla własnego zdrowia i dla bezpieczeństwa dziecka rezygnują z wielu zabiegów kosmetycznych i preparatów, mogą to sobie zrekompensować większą ilością działań zupełnie bezpiecznych i wskazanych. Warto w tym okresie poświęcić sobie wiele czasu, pozwolić na drobne zachcianki i relaksującą pielęgnację. Dobrym pomysłem jest korzystanie z bezpiecznych masaży (twarzy, karku, stóp), wizyty w grocie solnej, udział w zajęciach gimnastycznych dla kobiet w ciąży, zajęcia jogi i wiele innych działań, które pomogą zadbać o ciało i skórę w tym szczególnym okresie.

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM