Powstrzymaj powstawanie rozstępów. Polecamy wypróbowane metody walki z rozstępami - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

Nieestetyczne, pionowe lub poziome ślady na skórze. Z początku zaróżowione, ostatecznie blade – to właśnie rozstępy, które dokuczają osobom w różnym wieku. Pojawiają się najczęściej w okolicach brzucha, ud, pośladków, piersi i pleców, a gdy już się tam zjawią, bardzo trudno się ich pozbyć.

Czym są rozstępy i jak z nimi walczyć?

ROZSTĘPY to nic innego, jak płytkie blizny na skórze. Podłożem ich powstawania mogą być zmiany hormonalne lub wahania wagi ciała. Najbardziej narażone na powstawanie rozstępów są: kobiety w ciąży, osoby uprawiające kulturystykę, młodzież w okresie wzrostu oraz osoby, które mają częste wahania wagi.

Rozstępy powstają w warstwie skóry właściwej, dlatego są tak trudne do zredukowania. Ich pojawianie się może wynikać z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej i niewłaściwego poziomu produkcji kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność skóry. Brak cennych składników mineralnych, zła dieta i brak ruchu tylko pogarszają sprawę. Rozstępy powstają również z przyczyn mechanicznych – są wynikiem uszkodzeń skóry, która nadmiernie rozciąga się (na przykład podczas przybierania na wadze).

W pierwszej fazie, rozstępy są lekko widocznymi, różowymi znamionami, otoczonymi zdrową skórą. Z czasem, zmiany te ciemnieją i stają się o wiele bardziej widoczne. Ostateczna faza to blaknięcie rozstępów, które stają się jasne, niemal białe i bardziej nieregularne.

Najlepszym sposobem na walkę z rozstępami jest... profilaktyka!

 • Utrzymywanie skóry w dobrej kondycji to podstawa w przeciwdziałaniu rozstępom. Szczególnie osoby na diecie, uprawiające sporty oraz kobiety w ciąży powinny pamiętać o pielęgnacji, nawilżaniu i uelastycznianiu skóry. Regularne działania kosmetyczne oraz ćwiczenia fizyczne pomogą uczynić skórę odporniejszą na rozciąganie, bardziej zwartą strukturalnie i elastyczną, co zminimalizuje tworzenie się rozstępów.
 • Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta. Powinna być bogata w witaminy A, E, PP, B5 oraz mikroelementy, a w szczególności w krzem oraz cynk.
 • Kobiety w ciąży, by zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów, mogą sięgnąć już na początku pierwszego trymestru po kosmetyki poprawiające elastyczność skóry i przeciwdziałające rozstępom. Niezwykle ważne jest także odpowiednie nawilżanie skóry.
 • Dobroczynne działanie na kondycję skóry mają również masaże. Warto podczas ich wykonywania stosować preparaty nawilżające i uelastyczniające skórę.

Ogólnodostępne preparaty na rozstępy mogą być pomocne w walce z istniejącymi zmianami oraz jako profilaktyka. Kremy, maści i żele na rozstępy mogą mieć w swoim składzie:

 • Kwas hialuronowy, glicerynę i pantenol – składniki te są bezpieczne także dla kobiet w ciąży. Ich zadaniem jest przede wszystkim nawilżanie skóry i poprawa jej elastyczności. Kosmetyki bazujące na tych składnikach będą dobrym sposobem na profilaktykę, ale nie pomogą zwalczyć istniejących rozstępów.
 • Wyciąg ze skrzypu, bluszczu, Centella asiatica – stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny
 • Wyciąg z kasztanowca – ma zastosowanie w preparatach na rozstępy oraz dla osób z pękającymi naczynkami (pajączkami). Wyciąg z kasztanowca uszczelnia naczynia krwionośne, sprawia również, że są odporniejsze na rozszerzanie się. Składnik ten poprawia napięcie skóry oraz korzystnie wpływa na krążenie krwi w tkance podskórnej.
 • Kofeina – znajduje zastosowanie w kosmetykach przeciwdziałających cellulitowi, rozstępom oraz obrzękom. Kofeina wygładza skórę i pomaga zredukować ilość zbędnej wody, która zalega w naskórku.

Warto wiedzieć! Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania kosmetyków, które zawierają kofeinę lub wyciąg z kasztanowca.

Jeżeli profilaktyka zawiodła, pozostaje wiele sposobów domowych na spłycanie i rozjaśnianie rozstępów

 • Doskonałe właściwości rozjaśniające można uzyskać w warunkach domowych przy wykorzystaniu soku z cytryny. Rozjaśnione rozstępy staną się mniej widoczne.
 • Spłycanie rozstępów idzie w parze z wygładzaniem i złuszczaniem naskórka. Bardzo popularnym i prostym sposobem na uzyskanie zaskakujących efektów jest wykorzystanie kawy. Peeling z kawy i cukru lub soli, stosowany regularnie, potrafi wiele zdziałać.

PROFESJONALNE USUWANIE ROZSTĘPÓW

Nieskuteczna profilaktyka, liczne wahania wagi lub uwarunkowania genetyczne mogą pokrzyżować plany i sprawić, że nie uda się zapobiec powstawaniu rozstępów. Gabinety medycyny estetycznej oferują skuteczne metody działania na te zmiany skórne. Najczęściej stosowane zabiegi na istniejące rozstępy to:

 • Peeling chemiczny – na przykład glikolowy. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Odnawia skórę, złuszcza naskórek, spłyca istniejące zmiany.

Przeciwskazaniem do zabiegu jest bardzo wrażliwa skóra, skłonność do alergii oraz ciąża i okres laktacji.

 • Mikrodermabrazja – to zabieg, który polega na złuszczaniu naskórka specjalną głowicą (mikrodermabrazja diamentowa wykorzystuje głowicę pokrytą diamentem). Dla dobrego efektu należy wykonać serię zabiegów. Mikrodermabrazja pobudza produkcję kolagenu i elastyny, ma więc działanie zwalczające rozstępy, ale również pełni rolę profilaktyczną.

Mikrodermabrazja jest skuteczna przy usuwaniu płytkich, świeżych rozstępów oraz zmarszczek. Białe, starsze rozstępy po zabiegach mikrodermabrazji ulegną spłyceniu, ale prawdopodobnie nie uda się ich całkowicie wyeliminować.

Przeciwskazaniem do zabiegu jest słaba kondycja skóry, skłonność do pękania naczynek. Zabieg jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, ale z uwagi na indywidualne zmiany hormonalne, w niektórych przypadkach może być odradzany (niektóre kobiety podczas ciąży mają bardzo wrażliwą skórę, podatną na przebarwienia i podrażnienia).

 • Karboksyterapia –szczególnie warto zwrócić uwagę na urządzenie firmy Polskie Centrum Zaopatrzenia Kosmetycznego - CARBOXYTHERAPYTM Dual MC2 jest medycznym urządzeniem (CE Medyczne) wykorzystującym innowacyjne rozwiązania w zakresie karboksyterapii. 
  W wyniku dużego przepływu dwutlenku węgla podanego śródskórnie, dochodzi do przebudowy tkanki bliznowatej (rozstępu). Rozpoczyna się proces naprawczy który w wielu przypadkach prowadzi do całkowitego usunięcia zmiany. CARBOXYTHERAPYTM Dual MC2 jako jedne z nielicznych urządzeń na rynku gwarantuje skuteczność w redukcji rozstępów nawet do 97%, potwierdzoną licznymi badaniami klinicznymi

rozstepy maszynaCARBOXYTHERAPYTM Dual MC2 (Polskie Centrum Zaopatrzenia Kosmetycznego)

 

 • Zabiegi laserowe – wykorzystują nowatorską metodę działania laserem frakcyjnym. Laser oddziałuje na skórę właściwą, dociera w jej głębokie partie. Nie naświetla całej powierzchni, ale działa punktowo, wysyłając wiele impulsów. Laser pobudza skórę do regeneracji, rozstępy stają się mniejsze, płytsze i jaśniejsze. Zabieg jest oparty o zjawisko fototermolizy – wysyłane w głąb skóry promieniowanie świetlne jest zamieniane w ciepło, co pobudza komórki do pracy i regenerowania się.

Przeciwskazaniem do zabiegu jest ciąża, okres laktacji, aktywne zapalenia i owrzodzenia skóry, cukrzyca i skłonność do tworzenia się blizn.

Walka z rozstępami jest trudna i długotrwała. Działania wymagają dużej determinacji i konsekwencji. O wiele lepiej i skuteczniej jest przeciwdziałać powstawaniu rozstępów, niż usuwać istniejące. Odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta i ruch zdecydowanie minimalizują ryzyko powstawania tych nieestetycznych zmian.

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM