Profesjonalne metody usuwania zbędnego owłosienia. Metody depilacji – cz. 2 - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

Depilacja domowa nie zawsze się sprawdza. Wiele osób miewa kłopoty z usuwaniem stale odrastających włosków. Z pomocą spieszą liczne salony kosmetyczne i różnorodne metody trwałej i czasowej depilacji profesjonalnej.

EPILACJA to proces usuwania zbędnego owłosienia, polegający na wyrywaniu włosów razem z korzeniem, czyli cebulką, lub niszczenie mieszków włosowych przy użyciu prądu elektrycznego. W odróżnieniu od depilacji, epilację należy przeprowadzać w wyspecjalizowanych salonach kosmetycznych. Obecnie istnieje już wiele metod trwałego usuwania owłosienia. Ogromną popularnością cieszą się techniki laserowe oraz IPL, jednak możliwości jest o wiele więcej. Oto najpopularniejsze z nich:

depilacja2

  • ELEKTROLIZA – jeszcze kilka lat temu była to jedna z popularniejszych metod usuwania owłosienia w salonach kosmetycznych. Zabieg polega na usuwaniu włosków za pomocą igły, którą wprowadza się do mieszka włosowego. Przez wspomnianą igłę zostaje przesłany prąd galwaniczny.

Zalety elektrolizy: włos jest usuwany wraz z cebulką, co sprawia, że efekt zabiegu utrzymuje się przez dłuższy czas. Z tej metody depilacji mogą korzystać osoby o różnorodnej karnacji i o dowolnym kolorze owłosienia.

Wady elektrolizy: zabieg jest czasochłonny i w dodatku może być bolesny. By osiągnąć zadowalający rezultat, zabieg należy kilkakrotnie powtórzyć.

Przeciwwskazania do zabiegu: wrażliwa skóra, wysoka wrażliwość na ból, pękające naczynka, żylaki, przyjmowanie niektórych leków, choroby skóry, problemy dermatologiczne, choroby serca i choroby neurologiczne.

  • IPL – metoda bywa również określana mianem fotodepilacji. Zabieg polega na emitowaniu wiązki światła, które jest wchłaniane przez melaninę zawartą we włoskach i cebulkach. Wiązka dociera przez trzon włosa do cebulki, niszcząc ją. Metoda IPL, w odróżnieniu od depilacji laserowej, polega na emitowaniu światła o wiązkach różnej długości. Za sprawą tej cechy metoda ta pozwala działać na nieco większym obszarze skóry, przez co zabieg trwa krócej.

Zalety metody IPL: włos jest usuwany wraz z cebulką, efekt utrzymuje się przez długi czas. Metoda IPL pozwala naświetlać większe partie skóry, zabieg jest więc mniej czasochłonny od depilacji laserowej.

Wady depilacji IPL: epilacja laserowa wymaga kilkakrotnego powtórzenia, by efekty były zadowalające. Zabieg może powodować dyskomfort, pieczenie i podrażnienie.

Przeciwwskazania do zabiegów IPL: bardzo wrażliwa skóra, świeża opalenizna, choroby dermatologiczne, nowotwory, ciąża, cukrzyca, epilepsja, stosowanie preparatów z retinolem, stosowanie kosmetyków i leków światłouczulających, stosowanie kuracji hormonalnych.

  • LASER DIODOWY – to kolejny sposób na długotrwałe usuwanie owłosienia. Warto podkreślić, że laser diodowy to odmienna metoda od techniki depilacji IPL, choć często pojęcia te bywają mylone. Depilacja laserowa polega na emitowaniu skoncentrowanej wiązki światła o jednolitej długości. Wiązka dociera przez włos do cebulki i niszczy ją. Do osiągnięcia efektu gładkiej skóry potrzeba kilku zabiegów, ale efekty mogą się utrzymywać przez lata.

Zalety depilacji laserowej: długotrwały efekt, włoski są usuwane wraz z cebulkami. Do osiągnięcia zadowalających rezultatów wystarczy kilka zabiegów.

Wady depilacji laserowej: wysoka cena i czasochłonność zabiegu. Ta metoda depilacji ma niską skuteczność w przypadku włosów jasnych i rudych.

Przeciwwskazania do zabiegu: ciąża, infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby skóry (np. łuszczyca), stosowanie antybiotyków, preparatów z retinolem oraz leków i kosmetyków fotouczulających.

Jaka jest różnica pomiędzy depilacją IPL i laserem diodowym?

- Laser diodowy wysyła skoncentrowaną, wąską wiązkę światła w kierunku konkretnego mieszka włosowego. Działa na mniejszej powierzchni, wysyłając fale o jednolitej długości. Metoda ta szybciej przynosi rezultaty (wymaga mniejszej ilości powtórzeń), ale koszt pojedynczego zabiegu jest nieco wyższy od techniki IPL.

- Zabiegi IPL trwają krócej, gdyż działanie obejmuje jednocześnie większą partię skóry. Efekty mogą być jednak mniej trwałe, a zabiegi wymagają większej ilości powtórzeń.

  • METODA BLEND – łączy w sobie działanie termolizy i elektrolizy. Wykorzystuje działanie różnych impulsów elektrycznych, by usunąć owłosienie wraz z cebulkami. Metoda może być wykorzystywana samoistnie lub jako uzupełnienie depilacji IPL lub laserowej. Zabieg polega na wprowadzeniu do mieszka włosowego miniaturowej sondy ze stali chirurgicznej, która jest wbijana w cebulkę włosa, gdzie emituje impulsy prądu stałego oraz zmiennego.

Zalety metody blend: zabieg jest skuteczny, efekt jest długotrwały. Metoda blend jest doskonalsza od klasycznej elektrolizy.

Wady depilacji blend: Zabieg jest czasochłonny, kosztowny i może powodować lekki dyskomfort oraz podrażnienia.

Przeciwwskazania do zabiegu: posiadanie rozrusznika serca, choroby neurologiczne, epilepsja, choroby skóry, zakażenia bakteryjne i wirusowe, ciąża, uczulenie na prąd galwaniczny, stany zapalne mieszków włosowych, grzybic, drożdżyce.

Depilacja profesjonalna wymaga czasu i dyscypliny oraz niemałych nakładów finansowych. Konsekwencja w działaniu i odpowiednia ilość powtórzeń będzie procentować osiągnięciem zamierzonego efektu, który utrzyma się przez długi czas. Niestety żadna z wymienionych metod nie daje stuprocentowej pewności, że włosy nigdy nie odrosną na danym obszarze skóry. Jednakże efekty depilacji profesjonalnej utrzymują się na tyle długo, że zabiegi są warte zachodu.

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM