Gładkie ciało w zasięgu ręki. Metody depilacji – cz.1 - Szkolenia kosmetyczne, SPA, makijaż,zabiegi kosmetyczne

Już nie tylko latem, ale całorocznie chcemy poszczycić się gładkim ciałem, pozbawionym zbędnego owłosienia. Nieestetyczny wąsik, włoski pod pachami i na nogach nie są szczególnie lubiane przez kobiety. Na szczęście z roku na rok przybywa możliwości, dzięki którym walka z uciążliwym owłosieniem staje się coraz łatwiejsza. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej dostępnym metodom depilacji.

DEPILACJA polega na usunięciu owłosienia z twarzy, nóg lub innych okolic ciała za pomocą różnego rodzaju preparatów, przyrządów lub aparatury. Usuwa się przede wszystkim łodygę włosa a w wielu przypadkach także jego korzeń. Zabiegi tego typu można przeprowadzać w warunkach domowych oraz w salonach kosmetycznych. Które metody będą najskuteczniejsze, a które mogą okazać się bolesne lub niewskazane w konkretnych przypadkach?

DEPILACJA WOSKIEM – jedna z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia. Może być wykonywana w salonach urody i w domu.

 • W warunkach domowych mamy do dyspozycji plastry z woskiem na zimno oraz zestawy do samodzielnego przygotowywania wosku na gorąco.
 • W salonach kosmetycznych wosk rozgrzany do odpowiedniej temperatury rozprowadza się na wybranym fragmencie ciała zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Tak przygotowany preparat dokładnie oblepia włoski i pozwala na usunięcie, co sprawia, że są one usuwane na dłuższy czas. Wosk rozprowadzony na gorąco usuwa się za pomocą pasków materiału lub papieru. Można również usuwać bezpośrednio fragmenty preparatu, jeśli jego konsystencja jest twarda. Wosk zrywamy w przeciwnym kierunku do wzrostu włosa. Zabieg może być bolesny. Stopień dyskomfortu zależy przede wszystkim od predyspozycji własnych, stopnia odporności na ból oraz od tego, jak mocne włoski są usuwane i z jakiego obszaru ciała.

Wyróżnia się trzy metody depilacji w zależności od rodzaju wosku, są to:

- metoda paskowa z użyciem wosku miękkiego – wosk dostępny jest najczęściej w aplikatorach z rolką jak np. Podgrzewacz wosku z bazą Sonobella Deluxe/BeautySystem.pl

Cechy szczególne tego urządzenia to:

 • Baza umożliwiająca podgrzewanie w pozycji stojącej
 • Termostat
 • Możliwość połączenia do 3 szt. w zestaw

 

sonobella-deluxe-2xbaza-1a sonobella-deluxe-kpl

Podgrzewacz wosku z bazą Sonobella Deluxe/BeautySystem.pl

 

- metoda bezpaskowa z użyciem wosku półtwardego w puszce - wosk aplikuje się za pomocą szpatułki

- metoda bezpaskowa z użyciem wosku twardego do depilacji łuku brwiowego, wąsika i brody

 

Depilacja woskiem ma wiele zalet m.in.:

 • Stosunkowo duża skuteczność działania.
 • Efekt utrzymuje się nawet kilka tygodni.
 • Regularnie wykonywana depilacja osłabia włoski i spowalnia ich odrastanie.

Przeciwwskazaniem do wykonania depilacji woskiem jest bardzo delikatna skóra, skłonność do alergii (wówczas należy wykonać próbę na niewielkim fragmencie skóry), pękające naczynka i żylaki, cukrzyca, choroby skóry (łuszczyca) i zmiany skórne (obrzęki, blizny), stany zapalne i ropne, zbyt krótkie włoski.

DEPILACJA PASTĄ CUKROWĄ zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Ta technika jest znana od stuleci, łatwo i tanio można przeprowadzić taki zabieg w warunkach domowych, choć również w salonach kosmetycznych są świadczone usługi tego typu.

 • Pastę cukrową można bez problemu przygotować w domu z ogólnodostępnych i tanich składników. To powoduje, że ta metoda tak szalenie zyskuje na popularności. Jest doskonałą alternatywą dla depilacji woskiem.
 • Gotowy preparat można także kupić, jeśli nie potrafimy lub nie chcemy przygotowywać go samodzielnie.
 • Zabieg w warunkach domowych polega na rozgrzaniu masy cukrowej, rozprowadzeniu na ciele pod włos (odwrotnie niż wosk) i zerwanie z włosem. Można wspomóc się paskami materiału w tym działaniu.
 • Pasta cukrowa działa skutecznie, wyrywa włoski wraz z cebulką, ale nie podrażnia skóry w takim zakresie, jak wosk. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny można szukać w kierunkach nakładania i zrywania preparatu oraz w samym produkcie. Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, lecz do włosków więc podczas odrywania pociąga tylko za nie.
 • Depilację cukrową można wykonać już w większości salonów kosmetycznych. To nieco czasochłonny zabieg, ale efekty utrzymują się przez dłuższy czas.

Zalety związane z depilacją pastą cukrową:

 • Mniejsze podrażnienie skóry po zabiegu.
 • Usuwa włoski długości nawet 1-2 mm.
 • Efekt utrzymuje się przez dłuższy czas.
 • Można wykonywać zabieg na skórze z problemem naczyniowym.
 • Można kilkakrotnie nakładać pastę na tę samą partię ciała.

Przeciwwskazania do depilacji cukrowej są głównie takie same jak przeciwwskazania do depilacji woskiem.

DEPILACJA PĘSETĄ – skuteczna, choć bolesna. Najczęściej praktykowana w domu, choć wykonuje się ją również w większości salonów urody. Bywa skuteczna w usuwaniu wąsika i pojedynczych włosków na twarzy, brodzie lub szyi. W ten sposób również nadaje się regularny kształt brwiom.

DEPILACJA NITKOWA – inaczej nitkowanie. To bardzo prosty zabieg, który wykonuje się od stuleci. Do jego wykonania wystarczy… bawełniana nitka i odrobina umiejętności. Odpowiednio skręcona i naprężona nić, pozwala na bardzo precyzyjne usuwanie zbędnego owłosienia. Depilacja nitkowa jest możliwa do wykonania w warunkach domowych oraz w niektórych salonach kosmetycznych. Jest odrobinę mniej bolesna od działania przy użyciu pęsety. Stosuje się ją zazwyczaj przy walce z owłosieniem w obrębie twarzy.

DEPILATOR – kolejna z metod na usuwanie włosków. Depilator wykorzystuje się głównie we własnym zakresie. Podstawowe modele pozwalają na ustawienie różnych prędkości działania. Bardziej zaawansowane depilatory posiadają liczne końcówki do działania na poszczególne partie ciała. Można wybierać pomiędzy modelami przewodowymi i bezprzewodowymi. Są również dostępne depilatory wodoodporne, których można używać podczas kąpieli. Usuwanie owłosienia przy pomocy depilatora jest czasochłonne i stosunkowo bolesne. Jest to jednak zabieg skuteczny, który pozwala cieszyć się efektem gładkiego ciała przez dłuższy czas.

GOLARKA – najprostszy, ale również najmniej skuteczny sposób w walce z owłosieniem. Golarką można usunąć włoski z całego ciała, jednak efekt nie potrwa długo. To dlatego, że włos jest w tym zabiegu ścinany przy samej skórze, jego cebulka wciąż tkwi tuż pod naskórkiem i już w kolejnych dniach efekt gładkości ustępuje odrastającym włoskom. Ta metoda jest szczególnie nieskuteczna wśród osób o jasnej cerze i ciemnym owłosieniu. Spod skóry mogą przebijać wówczas nieestetyczne czarne kropki, które są w rzeczywistości częściami włosków, które nie zostały usunięte.

Gładkie ciało bez zbędnego owłosienia jest w zasięgu naszych rąk. Wybór i dopasowanie odpowiedniej metody depilacji warto zacząć od wypróbowania poszczególnych działań na własnej skórze. Poza metodami depilacji mechanicznej, możemy również skusić się na działania w oparciu o urządzenia laserowe, preparaty chemiczne i tym podobne. Więcej na ten temat przeczytacie już wkrótce na łamach naszego portalu. Zapraszamy!

O nas

Portal Ambasada Kosmetyczna powstał w celu szerzenia wiedzy z szeroko rozumianej kosmetologii i nauk pokrewnych. Portal skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetyczek, kosmetologów, podologów, właścicieli salonów kosmetycznych, właścicieli gabinetów medycyny estetycznej oraz osób świadomie dbających o swoją urodę i zdrowie.
Na portalu Ambasada Kosmetyczna znajdą Państwo m.in. specjalistyczne artykuły, porady kosmetyczne, konkursy z cennymi nagrodami, informacje o urządzeniach, produktach kosmetycznych do pielęgnacji profesjonalnej i pielęgnacji domowej, szkoleniach, kursach kosmetycznych oraz informacje o miejscach godnych polecenia, gdzie mogą Państwo skorzystać z usług kosmetycznych.
Ambasada Kosmetyczna to również organizator Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego dla profesjonalistów z branży kosmetycznej – www.kongreskosmetyczny.pl oraz Edukacyjnego Kongresu Podologicznego dla specjalistów ds. podologii.
Ponadto Ambasada Kosmetyczna to producent ekskluzywnej linii podologicznej COLORFUL (pianka zmiękczająca do stóp i pianka nawilżająca do stóp) oraz prowansalskich aromatycznych swiec do masażu L'AMIE DE PROVENCE.

Prywatnie wspieramy różne organizacje pomagające zwierzętom, dlatego w tym celu powstała zakładka POMAGAMY ZWIERZAKOM. W zakładce umieszczone są aktualne zdjęcia zwierząt, które potrzebują nowego domu i człowieka, który da im dużo miłości.

POMAGAMY ZWIERZAKOM