Nowinki kosmetyczne i trendy pielęgnacyjne bywają zaskakujące. Już od dłuższego czasu dużą popularnością cieszy się mycie włosów za pomocą odżywki. Czy faktycznie jest to działanie godne polecenia? Czy to działa i co właściwie może nam to dać w dłuższej perspektywie czasowej?

Odżywka zamiast szamponu

Stosowanie klasycznych szamponów do włosów to oczywistość – większość osób po nie sięga, a przecież wiele lat temu podobne produkty nie były tak łatwo dostępne, a mimo to ludzie oczyszczali włosy i skórę głowy mniej lub bardziej skutecznie. Wiele współczesnych szamponów (szczególnie tych niższej jakości) zawiera szereg substancji, które odpowiadają za wysoki poziom pienienia się produktu. To powoduje, że szampon jest wydajny, wytwarza wiele piany, a podczas mycia wydaje się nam, że piana ta wspaniale oczyszcza skórę głowy. Tymczasem substancje te (jak SLS) nie tylko odpowiadają za spienianie się produktu, ale też działają wysuszająco na skórę głowy, mogą ją podrażniać, przesuszać włosy i powodować ich nadmierne puszenie się.

Wiele osób boryka się z suchymi i puszącymi się włosami. Dużą popularnością cieszą się więc odżywki, maski i specyfiki ujarzmiające fryzurę i wygładzające włosy, a tymczasem to tylko działanie powierzchowne, które nie eliminuje przyczyny, jaką jest nieodpowiedni szampon.

Mycie włosów odżywką to metoda, która stawia na rezygnację z klasycznych szamponów na rzecz odżywek i masek, które również zawierają substancje oczyszczające, ale nie wysuszają włosów i nie podrażniają skóry głowy.

Jakie efekty można uzyskać, myjąc włosy odżywką?

Stosowanie odżywki do mycia włosów może wnieść wiele dobrego do pielęgnacji, choć są też pewne mankamenty tej metody, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem jej stosowania. Zamiana szamponu na odżywkę może skutkować:

  • Zdecydowaną poprawą stopnia nawilżenia włosów – odżywka nie będzie ich przesuszała.
  • Wygładzeniem włosów i ograniczeniem ich puszenia się, co może skutkować również ograniczeniem stosowania różnych technik stylizacji na gorąco (na przykład prostowania włosów), a tym samym ograniczeniem niszczenia się włosów.
  • Lepszym odżywieniem włosów.
  • Przetłuszczaniem się skóry głowy i nadmiernym obciążeniem włosów – to najpoważniejszy mankament tej techniki mycia włosów, który może pojawić się po dłuższym czasie jej stosowania, a w szczególności u osób o włosach cienkich i przetłuszczających się. Na szczęście w takiej sytuacji pomaga umycie głowy szamponem od czasu do czasu, a później powrót do terapii odżywką.

Mycie włosów odżywką, a może coś innego? Kosmetyki dwa w jednym i odżywki dedykowane do mycia włosów.

Producenci kosmetyków nie tylko wyznaczają nowe trendy, ale też podążają za tymi trendami, które rozwinęły się niezależnie od nich. Skutkiem tego są zupełnie nowe preparaty kosmetyczne i jeszcze szersza oferta specyfików do włosów.

Rosnąca popularność trendu związanego z myciem włosów odżywką spowodowała, że na rynku zaczęły pojawiać się gotowe produkty nazywane „odżywkami do mycia włosów” lub określane mianem szamponów o niskim stopniu pienienia się. Takie produkty to ciekawa alternatywa dla mycia włosów typową odżywką, ponieważ każdy z nich faktycznie zawiera nie tylko składniki odżywcze, ale też substancje oczyszczające skórę głowy, a tymczasem nie każda odżywka dostępna w sklepach będzie dobrze działała w charakterze kosmetyku do mycia włosów.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na stosowanie techniki mycia włosów odżywką, czy sięgniemy po specjalny produkt myjący o działaniu odżywki, warto analizować składy produktów i wybierać te, które nie zawierają parabenów, substancji drażniących skórę i przesuszających włosy.