Zdrowa, skóra ma gładką powierzchnie z licznymi linijnymi bruzdami o nieregularnym przebiegu, krzyżując się chaotycznie, co określamy mianem poletkowania – wzór ten to wynik falistego układu brodawek skóry właściwej, który nie jest w pełni wyrównany przez cieńki naskórek.

Niestety z wiekiem na naszej skórze twarzy znajdziemy nie tylko oznaki upływającego czasu w postaci zmarszczek, ale również starzenie się skóry, które ma swój udział w melanogezie,  czyli w wytwarzaniu melaniny; zmian jej zabarwienia; plam, przebarwień, odbarwień.

Przebarwienia, nierówny koloryt i mało estetyczny wygląd to zasługa wielu czynników, a wśród nich czynniki obiektywne – jak uwarunkowania genetyczne, hormonalne, stosowanie leków miejscowo lub ogólnie (należą do nich antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, antydepresyjne, niektóre leki roślinne), fototyp skóry, związane z wiekiem (chronologiczne), wrażliwość skóry, styl życia i stres.

Czynniki zewnętrzne – jak promieniowanie UV i HEV, fotouszkodzenia, patogeny, zmiany pozpalne (procesy pozapalne w obrębie skóry mogą wpłynąć na wzmożoną produkcję melaniny, a także mogą wpłynąć na zniszczenia melanocytów, co w konsekwencji wpłynie na uwolnienie dużej ilości barwnika), zanieczyszczenia środowiska, smog, uszkodzenia chemiczne – (niektóre środki mogą być fototoksyczne, a także uszkodzenia skóry wynikające z działania pewnych substancji mogą nasilić melanogeze, wpłynąć na powstawanie procesów zapalnych), stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, w tym uwrażliwiających na światło.

Nierówny koloryt i przebarwienia występujące na skórze są również związane z chorobami wewnętrznymi np. tarczycy czy wątroby. Melazma w czasie, menopauzy oraz antykoncepcja to zaś najczęstsze przyczyny zmian pigmentacyjnych na tle hormonalnym.

Natomiast wśród czynników współistniejących z przebarwieniami wymienia się także uszkodzenia fibroblastów i kolagenu oraz pogorszenie kondycji skóry.

Za koloryt naszej skóry odpowiada melanina, czyli barwnik produkowany przez komórki skóry melanocyty, które są komórkami pochodzenia nerwowego. Jako komórki nerwowe silnie reagują na poziom hormonów, stres i stan zapalny. Ich pobudzenie skutkuje wzmożoną aktywność enzymów i nadmierną produkcję melaniny zaczyna się ona nierównomiernie rozkładać i skupiać lokalnie powodując niechciane zmiany pigmentacyjne.

Zmiany można podzielić na; naskórkowe, skórne i mieszane. Najtrudniejsze są te ulokowane najgłębiej tzn. w skórze właściwej oraz te mieszane – zwane melazmą naczyniową -towarzyszące powiększonym i bardziej licznym naczyniom krwionośnym. Zaś plamy soczewicowate, najbardziej charakterystyczne u osób starszych, są wynikiem przewlekłej ekspozycji na słońce. Bardzo często te zmiany możemy zaobserwować na dłoniach, które są narażone na całoroczna ekspozycję na słońce, szkodliwe czynniki środowiska, czy też środki chemiczne.  W przebiegu fotostarzenia ścieńczeniu ulegają żywe warstwy naskórka oraz dochodzi do rogowacenia posłonecznego i powstania plam soczewicowatych objawiających się jako zmiany o ciemnobrązowej barwie.

W walce z przebarwieniami niezbędna jest całoroczna ochronna przeciwsłoneczna w okresie jesienno-zimowym SPF30+, w okresie letnim SPF50+, jak również stosowanie odpowiednich kosmetyków o profilu rozjaśniającym i antyoksydacyjnym przez cały rok. Wybierajmy specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji domowej, które będą działać rozjaśniająco i rozświetlająco z odpowiednim składem substancji odżywczych, które równocześnie wpłyną na odpowiedni poziom jej nawilżenia i regenerację, jak azeloglicyna, arbutyna, adenozyna, ekstrakt z aceroli, witamina C, lukrecja, niacynamid, glukonolakton, peptydy, czynniki wzrostu PRP, kwas hialuronowy, trehaloza, papaina, zmikronizowana perła, wyciąg z czarnej porzeczki. W codziennej pielęgnacji naszej skóry powinniśmy wybierać łagodne metody wspierania naszego mikrobiomu. Kiedy przesadnie używamy agresywnych środków powierzchniowo czynnych – żeli, mydeł, uszkadzamy też jej delikatną barierę ochronną.  A kiedy nasz mikrobiom traci równowagę otwiera drzwi przed zapalnymi zmianami na skórze, nie jest w stanie zapobiegać przenikaniu alergenów i substancji drażniących na bazie których również powstają nam niechciane plamy, przebarwienia. Dodatkowo skóra nie potrafi zatrzymać wody w skórze tak, aby była ona zdrowa i odpowiednio nawilżona.

Właściwym i odpowiednim jest również odpowiednia suplementacja, która również jest znana w kosmetyce. Dostarczenie organizmowi odpowiednich mikroelementów i makroelementów również ma znaczący udział w procesie melaniny oraz chroni przed promieniowaniem słonecznym. Ich brak skutkuje zwiększenie produkcji melaniny. Antyoksydanty, substancje, które łagodzą negatywne skutki działania promieniowania UV. Preparaty zawierające te substancje, które zarówno stosuje się w kosmetyce jak i doustne:

  • C – rozjaśnia skórę, wpływa na rozrost włókien kolagenowych, ogranicza powstawanie zmarszczek
  • E – chroni skórę przed oparzeniem, zapobiega przebarwieniom u starszych osób, regeneruje uszkodzoną skórę, wspomaga działanie innych witamin
  • Koenzym Q10 -opóźnia starzenie komórek i wspomaga proces odnowy naskórka.

Nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj!!!

Skóra w 70% składa się z wody, a 13% wody znajduje się w naskórku, co w dużej mierze determinuje poziom nawodnienia organizmu. Woda nie tylko wypełnia skórę, ale też wpływa na proces produkcji kolagenu, który zapewnia jej spoistość, elastyczność i regenerację. Woda wypłukuje z organizmu toksyny, które mogłyby nasilać objawy trądziku, czy zmian zapalnych. Bez odpowiednio wysokiego poziomu wody w ciele cera staje się ziemista, bardziej widoczne są na niej zmarszczki i blizny, a pory czy inne niedoskonałości wydają się być większe. Nawilżanie  jest podstawowym profesjonalnym działaniem pielęgnacyjnym i potrzebuje go każda cera: sucha, tłusta, trądzikowa, mieszana, dojrzała, młodzieńcza-bez wyjątków. Skóra z dobrze zaimpregnowanym płaszczem lipidowym, witalna i aktywna w autonomiczny sposób rozwiązuje wiele swoich problemów oraz świetnie sobie radzi z czynnikami zewnętrznymi. Również myślenie o nawilżeniu towarzyszy podczas wykonywania każdego rodzaju terapii. Jest sztandarowym przykładem takiego działania.

Uważam, że nawilżania nigdy za wiele, ponadto zabiegi nawilżające są zabiegami uniwersalnymi, potrzebnymi każdemu rodzajowi cery, jest wskazaniem biologicznym, anatomicznym i fizjologicznym.

Na rynku obecnie istnieje wiele dogłebnych zabiegów o działaniu kompleksowo- nawilżającym, jak również szeroki wachlarz terapii ukierunkowanych na walkę z przebarwieniami o różnej etiologii, które możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym, klinice pod okiem specjalisty, który dobierze skuteczną kurację, opartą na innowacyjnym, holistycznym podejściu nie tylko do rozjaśnienia przebarwień, ale również na wyrównanie kolorytu poprzez wpływ na faktory i receptory odpowiedzialne za proces melanogezy.

W gąszczu dostępnych zabiegów możemy znaleźć tą naprawdę skuteczną. Jednym z cennych i niezastąpionych w medycynie i kosmetologii są Retinoidy, czyli wit. A i jej pochodne. Również skutecznymi w walce z uszkodzeniami i zmianami pigmentacyjnymi są zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych: kwas kojowy, felurowy, pirogronowy, traneksamowy (TXA). W przypadku nasilonych zmian fotostarzenia się skóry stosuje się złuszczanie naskórka najczęściej 50-70% kwasem glikolowym lub 30-35% roztworem kwasu trójchlorowego. Peelingi kwasowe są w gabinecie kosmetycznym skutecznym i cenionym środkiem do leczenia różnorodnych problemów skórnych.

Mezoterapia mikroigłowa zwana mikronakłówaniem to jeden z nielicznych zabiegów, które jest świetną alternatywą ponieważ zwiększa przepuszczalność naskórka, tak aby dostarczyć substancje aktywne w głębsze warstwy i wpłynąć na to co się dzieje z melanocytami. Same mikronakłucia powodują wyciszenie nadreakywnych melanocytów oraz wiele innych kuracji łączonych, które pozwolą nam zoptymalizować efekt, jak np. łączenie z wit. C., która jest silnym przeciwutleniaczem, która redukuje efekty stresu oksydacyjnego, działa rozjaśniająco.

Jak również istnieje wiele innych różnych aparatur w kosmetyce przyjaznych skórze twarzy działających w oparciu o naukowe metody pielęgnacyjne. Działające precyzyjnie w problem skóry.

Powstawanie przebarwień to proces złożony i uwarunkowany wieloma czynnikami. Dlatego ich eliminacja jest trudna i wymaga czasu. Zawansowanie zmian oraz ich położenie wpływa na końcowe efekty terapii. Żeby terapia miała szansę odnieść trwały skutek muszą na nią składać się trzy elementy:

  • redukcja istniejących plam,
  • kontrola procesu melanogezy,
  • prewencja.

Zawsze na ostateczną ocenę efektów musimy poczekać. Wymaga to cierpliwość, systematyczności, czasu oraz chęci. Odpowiednie zadbanie o dobre nawilżenie skóry, zdrowy tryb życia, regularne dobrane zabiegi, odpowiednia pielęgnacja domowa umacniająca efekty to nieodzowne wsparcie na Twoją Piękną Nową Twarz.

Ewa Szymanek

Kosmetyczka, dodatkowe ukończone studia uzupełniające z zakresu Kosmetologi w Medycynie. Promotorka zdrowego stylu życia i suplementacji. Głównie skupia się w zabiegach na twarz. Jej największą pasją jest łączenie kosmetologicznych tradycji z nowoczesnymi profesjonalnymi rozwiązaniami.