Skóra na szyi i dekolcie jest bardzo delikatna, tym samym narażona na przedwczesne starzenie. Jest cieńsza od skóry twarzy, produkuje mniej kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność  i to ona zdradza Twój wiek. Zadbaj o nią jak najwcześniej, już po 25 roku życia pojawiają się w tej okolicy niechciane zmarszczki. Wiele kobiet przed trzydziestką skarży się na zwiotczenie i niezadowolenie z jej wyglądu. Zmarszczki poprzeczne szyi uwarunkowane są genetycznie, ale to Twoje nawyki decydują czy będziesz długo cieszyć się młodym wyglądem. Zobacz czego unikać i jak odpowiednio pielęgnować skórę.

Błędy młodości…Słyszałaś o zjawisku TECH NECK?

Przesiadujesz całe dnie przed komputerem z głową pochyloną w dół, bądź nie odrywasz się od smartfona? Długotrwałe, powtarzające się ruchy pochylania i ciągłego zginania szyi podczas tych czynności powodują przedwczesne zaznaczenie się zmarszczek poprzecznych szyi. Częstym błędem jest również podpieranie podbródka ręką podczas wielogodzinnych sesji w sieci. Skutkiem nadmiernego naciągania skóry w ten sposób będzie utrata elastyczności i zwiotczenie. Postaraj się przyjmować odpowiednie pozycje podczas pracy przy laptopie, zadbaj o wygodne krzesło, leżenie godzinami z tabletem w ręku po jakimś czasie odbije się negatywnie na twoim wyglądzie.

Pielęgnacja i zabiegi:

Stosujesz krem do twarzy? Nie zapomnij o szyi i dekolcie, potrzebują nawilżenia a przede wszystkim odpowiednich składników odżywczych. Należy dokładnie zmywać cały makijaż, dokładne oczyszczenie skóry przed snem to podstawa pięknego wyglądu. Zrób peeling raz na tydzień, poprawi ukrwienie i usunie zrogowaciały naskórek przez co składniki kosmetyków będą miały lepszą wchłanialność. W drogeriach dostępnych jest wiele kremów dedykowanych do pielęgnacji szyi i dekoltu. Zwróć uwagę na skład, dobrze jeśli w kremie znajdzie się np. witamina A (retinol), witamina C, witamina E, kwas mlekowy, kwas ferulowy, masło Shea. W sezonie jesienno-zimowym warto wykonać serię peelingów kwasowych lub zaopatrzyć się w preparat z kwasem glikolowym. Peelingi chemiczne odpowiednio dobrane przez specjalistę dają znakomite rezultaty w niwelowaniu już powstałych zmarszczek, aczkolwiek tę metodę polecam włączyć do działań profilaktycznych.

Co działa?

Skuteczne zabiegi na okolicę szyi oraz dekoltu to mezoterapia igłowa koktajlami oraz osoczem bogatopłytkowym (wampirzy lifting). Podczas zabiegu lekarz podaje cienką igłą małe depozyty autologicznego produktu w skórę szyi oraz w liniach zmarszczek poprzecznych szyi. Osocze bogatopłytkowe szczególnie polecane jest osobom młodym, ponieważ procesy naprawcze i stymulacja do odnowy są znacznie większe niż u osób w podeszłym wieku. Krew pacjenta poddaje się odwirowaniu w celu uzyskania osocza z czynnikami wzrostu. Procedura stymuluje potencjał własny Twojego organizmu między innymi do tworzenia nowych struktur kolagenu. Taką profilaktykę warto zastosować już po 25 roku życia, aby jak najdłużej utrzymać skórę szyi w dobrym stanie. W tym przypadku również ważna jest regularność, należy wykonać serię około 5-6 zabiegów co 2 tygodnie przynajmniej raz w roku.

Jeśli jesteś po 40-tce idealnym rozwiązaniem będą zabiegi HIFU, zogniskowane fale ultradźwiękowe o wysokim natężeniu. Bezinwazyjny lifting szyi HIFU daje doskonałe rezultaty, aktywuje naturalne procesy organizmu do tworzenia nowego kolagenu i może być stosowany profilaktycznie. Szczególnie zalecany osobom z tendencją do przedwczesnego wiotczenia skóry.

Jeszcze raz zaznaczę, że najważniejsza jest profilaktyka. Chroń skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Uwielbiamy, gdy ciepłe promienie słońca ogrzewają naszą skórę, ale długotrwała ekspozycja tak delikatnych partii jak szyja przyniesie tylko same szkody. Wciel w życie minimum dwie wskazówki, a poprawę zauważysz szybciej niż myślisz.

 

Kornelia Kulik
mgr kosmetologii,  makijażystka, stylistka brwi i rzęs